Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Německá kancléřka Angela Merkelová se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem shodla na mírovém řešení krize na východní Ukrajině. KLDR tvrdí, že USA ženou Korejský poloostrov do jaderné války. A Řecko se s věřiteli dohodlo na reformách, které umožní uvolnění dalších peněz ze záchranného programu. Co důležitého se dnes ve světě děje?

Merkelová jednala s Putinem o Ukrajině a Sýrii

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin se shodli, že krize na východní Ukrajině musí mít mírové řešení. Oba státníci po jednání v jihoruském Soči uvedli, že je nutné, aby všechny strany konfliktu splnily podmínky mírových dohod z Minsku. Putin dodal, že nedávná smrt pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě na Ukrajině znamenala pro mírové úsilí značnou újmu. Ruský prezident také poznamenal, že se s Merkelovou shodl na nutnosti vést mírové rozhovory v Sýrii aktivnějším způsobem.

KLDR: USA sunou poloostrov do jaderné války

Severní Korea obvinila Spojené státy, že Korejský poloostrov dohnaly na pokraj jaderné války. KLDR tím reagovala na zapojení dvou amerických nadzvukových bombardérů B-1B do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Bombardéry Američané nasadili v souvislosti s rostoucím napětím, které v regionu vyvolal jaderný a raketový program KLDR. Severní Korea pokračuje v raketových zkouškách navzdory sankcím OSN a tlaku USA. Cvičení se koná ve stejné době, kdy Donald Trump prohlásil, že se „za příhodných okolností“ nebrání setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Řecko se dohodlo s věřiteli na reformách

Zástupci Řecka a jeho zahraničních věřitelů dojednali dlouho očekávanou dohodu o reformách, které jsou nutné k uvolnění dalších peněz ze záchranného programu pro tuto zadluženou jihoevropskou zemi. Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos upozornil, že dohoda umožní zahájit jednání o možné úlevě při splácení dluhů. Dohoda zahrnuje reformy v oblasti práce a energie, ale také snížení penzí a naopak zvýšení daní. Jednání se táhla půl roku, hlavně kvůli neshodám mezi Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o fiskálních cílech.