Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Ruská justice znemožnila opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému kandidovat v prezidentských volbách a zahraniční média hovoří v souvislosti s demisí české vlády o Bohuslavu Sobotkovi jako o poraženém a o Andreji Babišovi jako o vítězi. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi? 

O demisi české vlády se zajímají v zahraničí

Na demisi, kterou včera ohlásil premiér Bohuslav Sobotka, reagovala zahraniční média. Slovenský tisk krok označil za překvapivé či nejhorší možné řešení. Například deník Sme na titulní straně napsal: „Kvůli Babišovi obětovali vládu. Česká vláda končí kvůli skandálům Andreje Babiše, budoucnost má v rukou Zeman.“ Nejčtenější německý deník Bild označil premiéra Sobotku na své titulní straně za poraženého dne. Podle agentury Bloomberg demise pomůže samotnému Babišovi. Nestabilita je „charakteristickým rysem politiky v této členské zemi Evropské unie, která byla v posledních deseti letech svědkem vzestupů a pádů šesti kabinetů“, píše Bloomberg.

Ruská justice potvrdila odsouzení opozičníka Navalného

Ruský oblastní soud zamítl odvolání ruského opozičního politika Alexeje Navalného proti podmíněnému odsouzení na pět let za údajné okradení lesnického podniku Kirovles. Rozsudek je pravomocný, což Navalnému podle ruských zákonů brání kandidovat na prezidenta ve volbách v březnu 2018. Nejhlasitější kritik Vladimira Putina tak v prezidentských volbách zřejmě kandidovat nebude.

Německo odmítá ukončit kontroly uvnitř Schengenu

Ukončit hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru volného pohybu zatím podle německého ministerstva vnitra nepřipadá v úvahu. Zda to bude možné za šest měsíců, jak v úterý doporučila Evropská komise, se prý teprve uvidí. Evropská komise doporučila pěti zemím, aby nejpozději do šesti měsíců ukončily kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru zavedené v souvislosti s migrační krizí v roce 2015. Doporučení se týká Německa, Rakouska, Švédska, Dánska a přidruženého Norska. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek