Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Princ Philip, choť královny Alžběty II., oznámil svůj odchod do důchodu. V Astaně bylo podepsáno memorandum o klidových zónách v Sýrii. Co dalšího se děje právě teď?

Britský princ Philip se stahuje z veřejného života

Pětadevadesátiletý princ Philip, manžel královny Alžběty II., bude své veřejné povinnosti vykonávat jen do srpna, uvedl Buckinghamský palác. Jedenadevadesátiletá panovnice bude nadále plnit své závazky v plném rozsahu. Princ Philip, kterému bude příští měsíc 96 let, má podle Buckinghamského paláce ve svém rozhodnutí naprostou podporu královny. Palác upřesnil, že jakožto patron, předseda nebo člen více než 780 organizací bude princ Philip těmto subjektům nadále partnerem, ale nebude se aktivně účastnit oficiálních akcí.

V Astaně podepsali memorandum o klidových zónách v Sýrii

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka podepsali dohodu o zřízení bezpečnostních zón v Sýrii. V kazašské metropoli Astaně se o Sýrii jednalo od středy. Vedoucí syrské vládní delegace řekl, že Sýrie plán na zřízení bezpečných zón podporuje, podle agentury AFP však pod memorandem není podepsán nikdo ze syrské vládní ani opoziční delegace. O zřízení bezpečnostních oblastí dlouhodobě usiluje Turecko. Podle jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana umožní toto opatření z 50 procent syrský konflikt vyřešit.

KLDR se opřela do svého jediného spojence

Severní Korea dnes vystoupila s nezvykle přímou kritikou svého jediného spojence na mezinárodním poli - Číny. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že „lehkomyslné komentáře“ Pekingu ohledně jaderného programu KLDR zkouší trpělivost Pchjongjangu a mohly by mít „vážné důsledky“. Čínský oficiální deník The Global Times zase dnes napsal, že akce KLDR ohrožují dohodu o neútočení mezi oběma zeměmi uzavřenou v roce 1961. Agentura AFP mluví o rétorické válce čínských a severokorejských médií.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek