Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Emmanuel Macron dva dny před francouzskými prezidentskými volbami zvýšil náskok před krajně pravicovou Marine Le Penovou. Na Ukrajině je nejvíce protitankových min na světě a Ruský soud pokutoval nakladatelství za to, že neoznačilo na mapě hranice Krymu. Co se dnes v zahraničí vyplatí sledovat? 

Macron zvýšil náskok

Dva dny před druhým kolem prezidentských voleb ve Francii zvýšil centristický kandidát Emmanuel Macron náskok na nacionalistickou konkurentku Marine Le Penovou. Vyplývá to z průzkumu uskutečněného po středeční televizní debatě, podle něhož hodlá někdejšího ministra hospodářství volit 62 procent lidí, zatímco jeho rivalku 38 procent. Nově zveřejněné výsledky ankety společnosti Elabe pro televizi BMF TV a list L´Express naznačují Macronův vzestup za poslední dny. V předchozím průzkumu Elabe se pro něj vyslovilo 59 procent lidí a Le Penové chtělo dát hlas 41 procent.

V Ukrajině je nejvíc protitankových min na světě

Ukrajina vede ve světovém žebříčku podle počtu obětí protitankových min. Vyplývá to ze zprávy Ženevského centra pro humanitární odminování (GICHD) a švédského Mezinárodního ústavu pro výzkum míru SIPRI. V roce 2016 exploze min na Ukrajině zasáhly 101 lidí, což je 24 procent celkového počtu obětí. Celkově zaznamenala SIPRI na ukrajinském území 37 incidentů. V důsledku výbuchu pak zemřelo 43 lidí, dalších 58 jich utrpělo těžká zranění. Oproti roku 2015 stoupl počet zasažených minou o čtyři procenta. Třetinu z nich tvoří civilisté.

Hranice Krymu musí být označeny, nakladatelství vyměřil ruský soud pokutu

Ruský soud vyměřil pokutu moskevskému nakladatelství AST za to, že na mapách ve školním atlasu neoznačilo Krymský poloostrov jako součást Ruské federace. Nakladatelství má zaplatit 100 000 rublů (asi 40 000 Kč) za „nesprávné vyobrazení geografických objektů a narušení technických pravidel a norem“. Proti rozsudku se ohradilo a hodlá se odvolat. Rusko ukrajinský Krym vojensky obsadilo před třemi lety a po spěšně zorganizovaném referendu území anektovalo. Drtivá většina států světa zábor neuznává, Ukrajina stále Krym považuje za součást svého území a nevzdává se plánů na jeho návrat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek