Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Dva dny před prezidentskými volbami ve Francii Macron podle průzkumu zvyšuje před Le Penovou náskok a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popíchl Brity, když prohlásil, že angličtina ztrácí v EU význam. Jaké další události se dnes odehrály za českými hranicemi?

Podle průzkumu Macron zvýšil náskok nad Le Penovou

Dva dny před rozhodujícím kolem francouzských prezidentských voleb vydala společnost Elabe průzkum, podle kterého si centristický kandidát Emmanuel Macron po středeční televizní debatě posílil svou pozici. Bývalého ministra hospodářství hodlá volit 62 procent lidí, jeho sokyni v boji o Elysejský palác 38 procent. V předchozím průzkumu to přitom bylo 59 procent pro Macrona a 41 procent pro nacionalistickou kandidátku. Průzkum naznačuje i vysokou volební účast – k urnám plánují v neděli dorazit tři čtvrtiny Francouzů.

Spojené státy chtěly otrávit Kim Čong-una, tvrdí KLDR

Severní Korea dnes obvinila americkou CIA, že plánovala spiknutí, které mělo vést k vraždě severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že americká zpravodajská služba připravovala ve spolupráci s jihokorejskou rozvědkou „záludný komplot“ a pomocí „biochemických látek“ chtěli agenti severokorejského vůdce usmrtit během oslav v Pchjongjangu. „Teroristické“ komando se prý dostalo přes hranice Severní Koreje a mladého diktátora mělo odstranit za použití biochemické substance.

Angličtina ztrácí v EU význam, prohlásil Juncker

Napětí mezi Velkou Británií a Evropskou unií v posledních dnech roste. Poté, co britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že se Evropská komise snaží ovlivnit britské volby, dnes předseda Evropské komise Jean Claude Juncker podotknul, že angličtina ztrácí v Evropské unii význam. Řekl to během projevu před Evropskou komisí s poznámkou, že bude lepší, když řeč přednese ve francouzštině. Reakce Britů na sebe nenechala dlouho čekat - ministr obrany Michael Fallon se nechal slyšet, že by jednání o brexitu byla snazší, kdyby si zástupci komise nechali názory pro sebe. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek