Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď
 

Turecko nesouhlasí s rozhodnutím Spojených států dodat zbraně kurdským milicím a americký prezident Donald Trump vyhodil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Vyzbrojování Kurdů ze strany USA je pro Turecko nepřijatelné

Turecko nesouhlasí s rozhodnutím Spojených států dodat zbraně kurdským milicím YPG bojujícím v Sýrii. Vyjádřilo se tak několik tureckých politiků včetně premiéra Binaliho Yildirima. Kurdové se naopak domnívají, že boje v Sýrii dodávka těžších zbraní urychlí. Americký ministr obrany James Mattis si je jist, že se vzniklé napětí mezi Washingtonem a Ankarou podaří zmírnit. Turecko Kurdy a jejich milice operující u hranic považuje za teroristickou organizací a soustavně proti nim vystupuje.

Trump propustil šéfa FBI Jamese Comeyho

Americký prezident Donald Trump propustil s okamžitou platností šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Jeho rozhodnutí vzbudilo mimořádně silnou vlnu nevole. Podle názoru většiny amerických médií je skutečným důvodem Trumpův odpor k vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských amerických prezidentských voleb, které mělo Trumpa zvýhodnit. Comey podle Trumpa ztratil důvěru téměř všech lidí ve Washingtonu, republikánů stejně jako demokratů. „Až se věci zklidní, poděkují mi,“ konstatoval prezident.  Jamese Comeyho nahradí ve vedení Federálního úřadu pro vyšetřování někdo, kdo odvede daleko lepší práci a vrátí úřadu bývalého ducha a prestiž, uvedl Trump. 

Neteř Le Penové Marion se stáhne z politiky

Poslankyně francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marion Maréchalová-Le Penová se nebude v nadcházejících parlamentních volbách ucházet o znovuzvolení. Sedmadvacetiletá vnučka zakladatele FN Jeana-Marieho Le Pena a neteř neúspěšné prezidentské kandidátky Marine Le Penové to oznámila v dopise zaslaném listu La Dauphiné Libéré. Z politiky se chce Maréchalová-Le Penová stáhnout prý ale jen dočasně. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek