Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Americký prezident Donald Trump oznámil vytvoření nové speciální komise, která bude dohlížet na to, aby do volebních výsledků ve Spojených státech nezasáhl podvod. Orgán vznikne v okamžiku podpisu prezidentského výnosu. Co dalšího se odehrává ve světě?

Vyšetřovací komise pro americké volby

Američané s napětím očekávají, až Donald Trump podepíše připravený výnos, kterým zřídí komisi, jež bude do budoucna dohlížet na regulérnost voleb. Předsedou Prezidentské komise pro volební integritu by se podle očekávání měl stát viceprezident Mike Pence a jejím místopředsedou pak státní tajemník Kansasu Kris Kobach. Členy orgánu budou zástupci republikánů i demokratů, jak informoval zpravodajský portál ABC News s odvoláním na jednoho z úředníků obeznámených s obsahem výnosu. Společně se zaměří na citlivá místa stávajícího systému a navrhnou opatření vedoucí k jeho ochraně před potenciálním napadením.

Setkání Merkelové s šéfem NATO

Německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem oznámila, že její země nebude vysílat více vojáků do Afghánistánu. „Nemyslím, že jsme takříkajíc první na řadě, co se týče navyšování kapacit,“ uvedla Merkelová. Důležité je podle ní zajistit, aby na severu této středoasijské země zmítané boji panovala stabilita. Právě na severu Afghánistánu působí německá mise, která zajišťuje výcvik místních sil. Zda bude NATO kvůli posilování islamistů z Tálibánu navyšovat svou přítomnost v Afghánistánu, by mělo být podle Stoltenberga jasné v následujících týdnech. Šéf Severoatlantické aliance rovněž oznámil, že chce spolu se špičkami členských zemí na nadcházejícím summitu probrat zapojení organizace do boje proti Islámskému státu.

Lucembursko o české vládní krizi

Premiér Bohuslav Sobotka a textová zpráva, kterou jej prezident Miloš Zeman jen krátce před odletem na státní návštěvu Lucemburska informoval o liberecké schůzce týkající se vládní krize, se stala jedním z témat lucemburského tisku. Podle listu Luxemburger Wort hlava České republiky torpédovala premiérovu návštěvu země, Sobotku pak označil za antipopulistu, který je svým postojem mezi představiteli visegrádských států výjimkou. V okamžiku, kdy SMS Sobotka obdržel, nemohl podle listu cestu odříci, „aniž by riskoval diplomatickou roztržku.“ Podle deníku šlo o „promyšlený šachový tah Zemana,“ který mohl Sobotku obvinit z toho, že dává návštěvě přednost před řešením domácí krize.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek