Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron začal úřadovat. Jmenoval nového premiéra a vydal se na první zahraniční cestu ke klíčovému evropskému partnerovi. Odpoledne se sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Vzniká tandem, který bude mít zásadní slovo při dalším formování EU. Co dalšího podstatného přináší současné světové dění?

První den Emmanuela Macrona

Francouzský prezident v průběhu svého prvního dne ve funkci jmenoval ministerského předsedu nové vlády. Tím se stal šestačtyřicetiletý dosavadní starosta přístavního města Le Havre na severu země Édouard Philippe. Ten je nyní také poslancem za pravicové republikány a patřil do týmu bývalého premiéra Alaina Juppého, považovaného za vůdce umírněného křídla republikánů. V čele vlády vystřídá socialistu Bernarda Cazeneuvea. Macron poté zamířil do Berlína na jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta uvedla, že přistupuje ke společnému jednání otevřeně a plná sympatií. Dnes si chce především poslechnout Macronovy názory na to, jaké reformy jsou ve Francii i v Evropské unii nutné, a na základě nich hledat možné společné iniciativy. Zmínila se například o oblasti digitalizace nebo zlepšování kvalifikace mladých lidí.

Merkelová má nakročeno k obhajobě

Víkendové volby v nejlidnatější německé spolkové zemi, jíž je Severní Porýní-Vestfálsko, jednoznačně vyhrála vládní strana CDU kancléřky Angely Merkelové. Ambiciózní sociální demokraté z SPD se museli spokojit s druhým místem. Řada politologů v souvislosti se zemskými volbami předem avizovala, že ukáží, jakým směrem se budou ubírat voličské preference na podzim v řádných volbách do Bundestagu. Analýza voleb pro veřejnoprávní televizi ARD pak ukazuje, že klíčové pro rozhodování voličů v Severním Porýní-Vestfálsku byly otázky školství, bezpečnosti a politické nestability ve světě. Mezi pětici nejdůležitějších témat se dostala ještě osobnost šéfa zemské vlády (13 %) a osobnost německého kancléře (11 %).

Le Penová opět v čele Národní fronty

Pravicová francouzská politička Marine Le Penová se po prohře ve druhém kole prezidentských voleb opět vrátila do čela Národní fronty. Post šéfky strany nakrátko opustila právě kvůli přípravám na druhé kolo hlasování. Její návrat do funkce ohlásil Steeve Briois, který ji na této pozici dočasně vystřídal. Le Penová po prohře v prezidentských volbách ohlásila plán přebudování své strany postavené na protiimigrační a protievropské rétorice. „Navrhnu zahájení hluboké transformace našeho hnutí, abychom vytvořili novou politickou sílu,“ prohlásila osmačtyřicetiletá politička, podle níž se strana musí přiblížit očekáváním ještě většího počtu Francouzů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek