Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

4444 obětí za 35 let. Austrálií otřásá sexuální skandál v katolické církvi

4444 obětí za 35 let. Austrálií otřásá sexuální skandál v katolické církvi

Až sedm procent australských knězů čelilo za posledních šedesát let obvinění ze zneužívání dětí. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnila státní komise, která případy sexuálního násilí na církevních školách vyšetřuje od roku 2013. 

„Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná," komentoval nejnovější statistiku Francis Sullivan, předseda rady katolické církve, která má tato vyšetřování na starosti. Dodal, že údaje odráží masivní selhání církve.

Ze statistiky vyplývá, že sexuální zneužívání na katolických institucích v letech 1980 až 2015 nahlásilo 4444 lidí. Průměrný věk zneužitých dětí byl u dívek 10,5 roku a u chlapců 11,5 roku.

„Příběhy obětí jsou tristně podobné," řekl hlavní právník komise Gail Furness. „Dětem se nevěnovala pozornost či v horším případě byly trestány. Obvinění nebyla vyšetřena. Kněží a další členové církevních institucí byli přemístěni a na jejich nových pracovištích nebyl o podezřeních nikdo informován," uvedl Furness.

Komise už vyslechla tisíce obětí, nyní budou před ní svědčit církevní hodnostáři australské katolické církve. Závěrečná zpráva by měla být hotova koncem letošního roku.

Už v předchozích měsících se v médiích objevily informace o případech, kdy církevní hodnostáři v Austrálii nereagovali na stížnosti dětí týkající se zneužívání. Jedním z nich byl i nynější vatikánský prefekt George Pell, který jako arcibiskup Melbourne a později Sydney nevyslyšel podobná volání. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že i on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek