Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

700 000 000 000 pro armádu. Trump podepsal vojenský rozpočet na příští rok, schyluje se k bitvě v Kongresu

700 000 000 000 pro armádu. Trump podepsal vojenský rozpočet na příští rok, schyluje se k bitvě v Kongresu

Americký prezident Donald Trump dnes v Bílém domě podepsal zákon o vojenském rozpočtu na příští rok, který počítá s uvolněním 700 miliard dolarů (15,3 bilionu korun) pro potřeby armády. O faktickém financování ozbrojených sil ale rozhodne až Kongres, který musí nejdřív odhlasovat zrušení šest let starého zákona omezujícího financování armády částkou 549 miliard.

Trumpův návrh předpokládá uvolnění 634 miliard dolarů na běžnou agendu Pentagonu a zhruba 66 miliard dolarů na zahraniční vojenské operace, zejména v Afghánistánu, Iráku a Sýrii. Služné každému vojákovi se má zvýšit o 2,4 procenta. Pro potřeby protiraketové obrany zákon počítá s částkou 12,3 miliardy.

Prezident při podpisu vyzval Kongres, aby zákonné omezení z roku 2011 urychleně zrušil. Tento krok ale závisí na obecné dohodě mezi republikány a demokraty o financování vládních úřadů včetně ministerstva obrany, které je zatím zajištěno jen do 22. prosince. Pokud termín vyprší, dojdou vládě peníze na činnost všech ministerstev a podřízených úřadů.

Demokraté požadují, aby se v příštím roce kromě armády zvýšilo i financování jiných vládních programů. To naráží na odpor konzervativního křídla republikánů, které vyznává přísnou rozpočtovou kázeň.

Zatímco předchozí americké vlády výdaje na obranu spíše omezovaly, Trump se netají úmyslem vojenskou moc USA dramaticky zvýšit. Podle agentury AFP je prezidentský návrh vojenského rozpočtu vyšší, než součet vojenských rozpočtů sedmi států, které se vojenskou mocí řadí hned za USA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek