Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Abu Ivanka al-Amriki neboli Otec Ivanky z Ameriky. Někteří Arabové Trumpa kvůli úderu na Sýrii opěvují

Abu Ivanka al-Amriki neboli Otec Ivanky z Ameriky. Někteří Arabové Trumpa kvůli úderu na Sýrii opěvují

Zatímco část Američanů se v souvislosti s raketovým útokem armády na leteckou základnu Shayrat poblíž syrského Homsu obává války a branné povinnosti, část arabského světa se vyjadřuje na sociálních sítích v této souvislosti o americkém prezidentovi pozitivně.

Abu Ivanka al-Amriki neboli Otec Ivanky z Ameriky. Tak v současnosti nazývají někteří Arabové amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlavu Spojených států oslavují na sociálních sítích například syrští rebelové, kteří mu podle řady zdrojů přezdívku sami udělili jako výraz své úcty.

„Na rozdíl od minulého prezidenta je pan Trump skutečně mužem činu. Oceňujeme váš krok,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru. Někteří lidé na Facebooku si pak změnili profilový snímek na fotografii Donalda Trumpa na pozadí americké vlajky.

„Syrské opoziční zdroje: Letecká základna Shayrat zcela paralyzována. Víte, co to znamená? To znamená, že všechna místa v okolí Homsu, která čelila nelítostnému bombardování, teď mají relativní (zdůrazňuji slovo relativní) klid. Patnáct válečných letadel, která by mohla zabít statisíce Syřanů, byla zničena,“ raduje se na síti Mahmoud Yamak.

Své poděkování americkému prezidentovi vyslovila na svém twitterovém profilu z exilu v Turecku i Bana Alabedová, sedmiletá Syřanka, jejíž tweety z obklíčeného východního Aleppa dojaly před Vánoci celý svět. „Jsem syrské dítě, které trpělo kvůli Putinovi a Asadovi. Vítám akci Donalda Trumpa zaměřenou proti vrahům svého lidu,“ napsala holčička na Twitter.

Někteří jiní uživatelé sociálních sítí ale upozorňují na to, že jméno Abu Ivanka používají i účty spojené s Islámským státem nebo al-Káidou. „Trump je teď Abu Ivanka al-Amriki v očích džihádistů,“ napsal na síť Tore Hamming, který se zabývá studijním oborem sunnitský džihád na Evropské univerzitě ve Florencii. Další uživatel, který se označuje za sekulárního Syřana, pak dodává, že si hlava USA mezi džihádisty rovněž vysloužila přízvisko „Sunnitský lev.“

Najde se ale i řada lidí, kteří se na Trumpův krok dívají skepticky. „Chystá se Trump bombardovat vlastní letecké základny kvůli všem těm syrským a iráckým dětem, které zabil v Rakka a v Mosulu?,“ ptá se na Twitteru Leith Abou Fadel.

Někteří Američané se pak bojí, že by mohla po útoku následovat válka a v zemi by potom vypukly odvody. V reakci lidé tweetují odpověď „Ne“ na otázku, zda by zemřeli pro svou vlast, případně gif chlapce, který předvádí pád na zem s komentářem: „Já finguji zranění, abych nemusel k odvodu.“

Lidé pak také přiznávají, že se na jednu stranu smějí vtipům v souvislosti s aktuálním děním a postavou Donalda Trumpa, ale na druhé straně se obávají, že by skutečně mohla vypuknout válka. Další mají jednoduché řešení – k odvodům by měli jít jako první Trumpovi voliči.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek