Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aféra v charitě. Cox musel odejít i z organizací založených na počest jeho zavražděné ženy

Aféra v charitě. Cox musel odejít i z organizací založených na počest jeho zavražděné ženy

Brendan Cox, manžel zavražděné britské poslankyně Jo Coxové, opustil místa ve dvou charitativních společnostech poté, co veřejně vyšla najevo jeho obvinění ze sexuálního obtěžování několika žen. Cox přiznal "nevhodné chování" a omluvil se, druhé obvinění odmítl. 

Coxovy problémy začaly poté, co britská média před týdnem přinesla zprávy o dvou případech z doby před několika lety, kdy údajně obtěžoval ženy. Jeden z nich se vztahoval k jeho činnosti v dětské charitativní organizaci Save the Children, kde zastával přední manažerskou funkci, na niž v roce 2015 rezignoval. Do téhož roku se datuje další obvinění, podle něhož se pokoušel obtěžovat jistou ženu během své návštěvy na Harvardově univerzitě v americkém městě Cambridge.

„Zatímco obvinění obsažená v trestním oznámení policii v Cambridge ve státě Massachusetts nepřijímám, tak uznávám a chápu, že během svého působení v Save the Children jsem udělal chyby," uvedl podle stanice BBC v prohlášení Cox.

Zmíněná charitativní organizace jej v roce 2015 dočasně zbavila funkce a hodlala případ vyšetřit, než k tomu ale došlo, sám z ní odešel.

Nyní oznámil, že opouští i místa v organizacích More in Common a Jo Cox Foundation, které zakládal po předloňské vraždě své ženy na její památku.

Média začala jeho skandál řešit v souvislosti s odhaleními kolem jiné britské charitativní organizace Oxfam, jejíž pracovníci si podle médií na Haiti a v některých afrických zemích platili prostitutky. Jedna z manažerek Oxfamu v reakci na informace odešla z funkce a charita slíbila obvinění podrobně prošetřit.

Poslankyni Coxovou postřelil a pobodal krátce před předloňským referendem o britském odchodu z Evropské unie neonacista Thomas Mair, který byl za to odsouzen na doživotí. Coxová, která podporovala setrvání Británie v EU a bojovala také za práva uprchlíků, v nemocnici svým zraněním podlehla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek