Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Africká Gambie vře: kvůli povolební krizi tam vstoupila cizí armáda. Češi mají odjet

Africká Gambie vře: kvůli povolební krizi tam vstoupila cizí armáda. Češi mají odjet

Nově zvolený gambijský prezident Adama Barrow složil přísahu v Senegalu, který do sousední země obratel poslal jednotky. Dosavadní prezident Jammeh mezitím dál odmítá opustit funkci. V Gambii platí výjimečný stav a například Velká Británie odtamtud evakuovala tisíc svých občanů. České ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby Gambii opustili.

Barrow složil přísahu na gambijské ambasádě v hlavním městě sousedního Senegalu. Narychlo připravené ceremonie se zúčastnilo 40 osob, včetně senegalského premiéra a předsedy gambijské volební komise.

Dosavadní prezident Yahya Jammeh, který se dostal k moci v roce 1994 pučem, stále odmítá po prohraných volbách odstoupit.

Jammeh zůstává ve své rezidenci v gambijském hlavním městě a stojí za ním jen část armády, uvedla agentura AP. V úterý v zemi vyhlásil tříměsíční výjimečný stav. Zdůvodnil jej tím, že se snaží předejít mocenskému vakuu v době, kdy bude o jeho výhradě k výsledku voleb rozhodovat nejvyšší soud.

Výstředního autokrata Jammeha organizace na ochranu lidských práv obviňují ze smrti mnoha politických odpůrců, potlačování práv gayů a lesbiček a také z přísného přístupu k médiím.

Černínský palác dnes na svém webu zveřejnil upozornění, v němž „doporučuje občanům aktuálně pobývajícím v Gambii opustit zemi a cestovatelům na nezbytně nutnou dobu plánované cesty odložit“.

V Gambii jsou nyní desítky českých turistů, nikomu ale nehrozí nebezpečí, sdělila Asociace cestovních kanceláří ČR. „Všechny cestovní kanceláře nám potvrdily, že nikdo z jejich klientů poškozený není, což samozřejmě neznamená, že tam nemůže být někdo individuálně bez cestovní kanceláře,“ citoval server Aktuálně.cz Jana Papeže z asociace.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek