Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Agresivní žena, která prahne po moci. Kdo je první dáma Zimbabwe „Gucci Grace"?

Agresivní žena, která prahne po moci. Kdo je první dáma Zimbabwe „Gucci Grace"?

Třiadevadesátiletý prezident Robert Mugabe vládl jihoafrickému Zimbabwe dlouhých 37 let. Poté co kontrolu v zemi převzala v posledních dvou dnech armáda, je v domácím vězení. Vojáci tvrdí, že on i jeho manželka jsou v pořadku. Právě ambiciózní Grace se postupně drala k moci a právě ona má být hlavním terčem převratu. A kdo vlastně Grace Mugabeová je?

Zimbabwská armáda ve středu zadržela autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho i jeho manželku Grace Mugabeovou. Zároveň převzala moc v zemi. Dle vojáků nejde o převrat, ale o snahu odstranit zločince z okolí hlavy státu. Pomyslný prst ukazuje právě na manželku Grace Mugabeovou, která je o 41 let mladší než její manžel. Co je tato první zimbabwská dáma vlastně zač?

Jak sekretářka ke štěstí a moci přišla 

Grace Mugabeová se narodila 23. července 1965 v Benoni v Jihoafrické republice. Jako mladá žena byla sekretářkou v kanceláři prezidenta Mugabeho, kde spolu začali mít poměr. To byl Mugabe ještě ženatý se svou první manželkou Sally a Grace byla vdaná za pilota Stanleyho Gorerazu, se kterým má syna. Grace a Mugabe mají společně tři děti a vzali se v roce 1996 poté, co Sally zemřela na selhání ledvin.

V roce 2014 Grace podpořila propuštění viceprezidentky a potenciální nástupkyně Mugabeho Joice Mujuruové. Prohlásila, že ji Mujuruová plánuje zabít. V témže roce byla jmenována vůdkyní vládní strany Ligy žen a vystudovala doktorát na University of Zimbabwe. A to i přesto, že na univerzitě byla registrována pouhé tři měsíce. Od roku 2014 se také začalo pomalu mluvit o tom, že bude Grace nástupkyní Mugabeho, sama si o to několikrát řekla. Jak píše portál The Guardian, v jednom z projevů řekla: „Říkají, že chci být prezidentkou. Proč ne? Nejsem snad Zimbabwanka?“

Grace přiznává, že se hodně naučila od svého manžela. „Když jsem začala žít s prezidentem Mugabem, byla jsem velmi mladá. Ale on se mnou měl trpělivost a zabralo to hodně času, než jsem se stala ženou, kterou jsem teď,“ řekla v projevu z roku 2012. Politici o ní říkají, že je odhodlaná a vždy dostane to, co chce. 

Jako první dáma také dohlížela na stavbu dvou paláců, které vzbudily pozornost. První se stal velmi kontroverzním pro svou extravaganci a Grace vysvětlila, že palác nechala postavit ze svých vlastních úspor. Jenže později ho prodala libyjskému vůdci Muammarovi Kaddáfímu. Druhý palác byl dokončen v roce 2007 a stál zhruba 26 milionů dolarů (563 784 000 korun). Stavba byla údajně financována politickou stranou ZANU-PF.

Nezkrotná agresivní žena i zběsilá shopaholička

V srpnu letošního roku se Grace postarala o pořádný skandál, když v Jihoafrické republice zbila elektrickým kabelem modelku Gabriellu Engelsovou. Způsobila jí ošklivá poranění na hlavě. K incidentu mělo dojít v době, kdy Engelsová spolu se dvěma lidmi čekala v hotelu na schůzku s jedním z Mugabeho synů. Potrestána ale nebyla – dostala imunitu. A není to jediný případ jejího agresivního chování – v roce 2009 zaútočila na britského fotografa, který ji vyfotil během utrácení v obchodech v Hongkongu. Grace ho desetkrát udeřila pěstí s diamantovým prstenem.

Grace se také přezdívá „Gucci Grace“, a to kvůli její extrémní zálibě v nakupování. Nejvíce si potrpí na boty Ferragamo. Například v roce 2002 během návštěvy Paříže údajně utratila více než 120 000 liber (zhruba 3 a půl milionu korun). Přitom v té době trpěla její země hladomorem. Není divu, že ji za to společnost odsoudila a Grace doteď zůstává extrémně neoblíbená.