Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivistka pátrala po stovkách obětí drogových kartelů. Našli ji s dvanácti kulkami v těle

Aktivistka pátrala po stovkách obětí drogových kartelů. Našli ji s dvanácti kulkami v těle

Na severovýchodě Mexika neznámí útočníci zavraždili aktivistku, která se věnovala pátrání po pohřešovaných osobách, většinou obětech drogových kartelů. Miriam Rodríguezová Martínezová zastupovala zhruba 600 rodin, jejichž blízcí zmizeli ve státě Tamaulipas zmítaném násilím. Podle místních médií ji našli s dvanácti střelnými ranami.

Rodríguezovou Martínezovou zastřelili v noci na čtvrtek před jejím domem ve městě San Fernando, které leží asi 130 kilometrů jižně od hranice s USA.

Aktivistka zastupovala zhruba 600 rodin, jejichž blízcí často beze stopy zmizeli. Její vlastní dcera byla unesena a zavražděna v roce 2012. Rodríguezové se podařilo její vrahy vypátrat a dostat za mříže. Následně začala pomáhat dalším stejně postiženým rodinám.

Informace, které Rodríguezová poskytovala policii, často vedly k zadržení členů zločineckých gangů. Jeden z nich v březnu uprchl spolu se zhruba třemi desítkami dalších trestanců z věznice, poznamenala agentura DPA. Aktivistka od té doby dostávala výhrůžky smrtí. Podle jejích kolegů policie její žádost o ochranu ignorovala.

„Nedopustíme, aby se smrt Miriam Rodríguezové stala jen dalším číslem ve statistice,“ uvedl na twitteru guvernér státu Tamaulipas.

Stát Tamaulipas, který leží na hranici s USA, se stal dějištěm několika z nejhorších zločinů novodobých mexických dějin. V roce 2010 tu zřejmě členové drogového kartelu Los Zetas zavraždili 72 migrantů. O rok později tu byl nalezen masový hrob, v němž bylo 193 těl.

720p 480p 360p 240p

V celém Mexiku se na konci loňského roku pohřešovalo zhruba 30 000 lidí, kteří zmizeli za podezřelých okolností, často v souvislosti s násilím drogových gangů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek