Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Al-Káida vyzývá k útokům na vlaky v Evropě a USA. V manuálu radí, jak to udělat a kde jsou slabá místa

Al-Káida vyzývá k útokům na vlaky v Evropě a USA. V manuálu radí, jak to udělat a kde jsou slabá místa

Ve svém novém čísle propagandistického časopisu Povzbuzení (Inspire) teroristická skupina Al-Káida vyzývá k útokům na železniční síť v západní Evropě a v USA. V manuálu dokonce přichází s návodem, jak doma sestrojit zařízení schopné vlak vykolejit a vytipovává nejméně střežená vlaková spojení ve Spojených státech. 

„Je čas, abychom opět zaseli strach do srdcí našich protivníků a donutili je přijmout striktní bezpečnostní opatření, jaká již dříve zavedli v oblasti letecké dopravy. Jejich ekonomika tak utrpí ještě výraznější ztráty, zároveň to zlepší naši psychologickou pozici. Budou se nás bát ještě více,“ tvrdí manuál islamistického časopisu Inspire.

Podle serveru Daily Mail džihádisté zvolili jako příklad země útoků USA, nicméně vyzvaly rovněž k incidentům ve Velké Británii a ve Francii. Dodali, že vzhledem k tomu, že celá operace nevyžaduje obětování útočníka, ten může opakovaně vyřadit až několik vlaků. Jen během několika hodin od vydání magazínu se k němu vyjádřilo protiteroristické oddělení newyorské policie (NYPD).

„Byli jsme si vědomi hrozeb prezentovaných v časopise ještě před jejich zveřejněním. Naše jednotky jsou strategicky rozmístěné po celém městě a jsou schopny se dostat k potenciální problémové situace v řádu minut. Náš protiteroristický aparát je dostatečně propracovaný na to, aby ochránil vzdušnou zónu nad městem, území New Yorku, vodní cesty i železniční trasy,“ uvedlo NYPD na twitteru.

Teroristická skupina Al-Káida dokázala v roce 2004 díky bombovým útokům vykolejit vlak ve španělském Madridu, při incidentu zemřelo 191 lidí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek