Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Albánie se stala marihuanovým rájem, kde zločin kvete díky politikům. Nepustí ji kvůli tomu do EU

Albánie se stala marihuanovým rájem, kde zločin kvete díky politikům. Nepustí ji kvůli tomu do EU

Albánské policii se v posledních letech dařilo úspěšně zasahovat proti výrobcům a pašerákům marihuany. I přesto ale produkce této drogy v jedné z nejchudších zemí Evropy vzkvétá. Minimálně na to upozorňuje nedávno zveřejněná zpráva americké vlády. Vedle vysoké míry korupce, nedostatečného boje proti organizovanému zločinu či dosud neprovedeným reformám v justici se tak konopí řadí k překážkám, které brání Albánii na její cestě do Evropské unie.

Pěstování konopí a jeho pašování do dalších zemí Evropy z Albánie nezneklidňuje pouze Spojené státy, ale i Evropskou komisi. Albánie požádala o členství v EU v roce 2009 a kandidátský status se jí podařilo získat o pět let později. Přístupová jednání ale zatím výrazněji nepokročila. Kromě vysoké míry korupce, nedostatečně fungujícího právního státu či chybějících klíčových reforem v oblasti justice za to může právě i konopí.

Albánská opozice už dlouho upozorňuje na to, že marihuanové farmy, které jsou rozšířené po celé zemi, jsou propojené s organizovaným zločinem a lidé kolem nich udržují kontakty rovnou s některými členy vlády. „Nikdo v Albánii dnes nevěří, že se to všechno může dít bez zapojení určitých kruhů v policii a politice,“ uvedl pro německý server Deutsche Welle předseda opoziční Demokratické strany Lulzim Basha.

Vláda staronového premiéra Ediho Ramy, jehož socialisté zvítězili v nedávných parlamentních volbách, provedla v minulosti několik razií proti výrobcům a pašerákům drog. Jen v loňském roce albánské úřady nechaly zlikvidovat kolem dvou a půl milionu konopných rostlin, což je čtyřnásobek množství zničeného o rok dříve. Kromě toho policisté zabavili na hraničních přechodech nebo v pašeráckých člunech mnoho tun marihuany. Drogy, které při svých zásazích zabavili, byly určené k distribuci v Itálii, Řecku, Kosovu a Černé Hoře.

„Vládě se povedlo v roce 2014 zničit obrovskou pěstírnu konopí na jihu země v oblasti Lazarat,“ vysvětluje bývalý ministr Ramyho vlády Ylli Manjani. „V následujících dvou letech se ale produkce konopí rozšířila po celé zemi pětinásobně. Policii se navíc nepovedlo zatknout (drogového bosse) Klementa Baliliho, kterého od loňského května stíhá také Řecko,“ dodal.

Jak upozorňují zahraniční média, pěstování konopí, z něhož se produkuje hašiš a marihuana, souvisí také s neschopností vlády bojovat s vysokou chudobou v zemi.

„Tisíce Albánců nemají jinou možnost, protože zcela chybí sociální a ekonomická opatření, která by pomohla venkovským regionům,“ řekl opoziční politik Basha. „Lidé stojí před volbou, jestli nemít na jídlo pro děti, nebo pěstovat marihuanu. Mnoho z nich si vybralo druhou možnost.“

Podle statistik unijních institucí až čtvrtina Albánců v současné době žije v jiných evropských státech. Někteří se tam dostali legální cestou, jiní zvolili útěk. Důvodem je špatná ekonomická situace v zemi, ale i vleklá politická krize. INFO.CZ mělo možnost hovořit s pětičlennou albánskou rodinou, která se vydala přes Itálii do severofrancouzského města Lille. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek