Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aljochinová z Pussy Riot připomněla 100 let sovětské tajné policie. Už ji tahají po soudech, má veřejně prospěšné práce

Aljochinová z Pussy Riot připomněla 100 let sovětské tajné policie. Už ji tahají po soudech, má veřejně prospěšné práce

Někdejší členka punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová si má odpracovat 40 hodin veřejně prospěšných prací za středeční nepovolenou demonstraci před sídlem ruské tajné služby FSB. Rozhodl o tom dnes moskevský soud. Aljochinová podle agentury Interfax prohlásila, že se odvolá.

U sídla FSB, která je nástupkyní smutně proslulé sovětské tajné policie, založené právě před 100 lety, Aljochinová spolu s další aktivistkou držela transparent s nápisem "Všechno nejlepší k narozeninám, popravčí". Její společnice unikla zatčení, nikoliv však fotografka a fotograf, kteří akci fotili.

Obhajoba se snažila středeční akci prezentovat jako "focení dárku pro FSB". Rovněž Aljochinová vinu odmítala a popírala, že by šlo o demonstraci. Po vynesení verdiktu ohlásila, že se odvolá.

Ještě ve středu se po punkerce u sídla FSB objevil pravoslavný aktivista Dmitrij Enteo, aby tam rozbil bustu Felixe Dzeržinského coby zakladatele tajné policie, zvané zprvu "čeka", a nalepil samolepky "Tady čekisté vraždili lidi". Enteo zatčení unikl, nikoliv však reportér a kameraman televize Dožď, kteří akci natáčeli. Podle stanice strávili na strážnici několik hodin, než je policisté propustili na svobodu.

Aljochinovou společně s dalšími dvěma členkami Pussy Riot v roce 2012 poslal moskevský soud na dva roky za mříže za předvolební výtržnosti v moskevské katedrále Krista Spasitele. Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách. Odvolací soud změnil jedné z odsouzených punkerek nepodmíněný trest na podmíněný. Aljochinová a její kolegyně Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy do odpykání celého trestu jim zbývalo jen čtvrt roku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek