Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alkohol, drogy, negramotnost. Proč se nedaří zlepšit kvalitu života domorodých Australanů?

Alkohol, drogy, negramotnost. Proč se nedaří zlepšit kvalitu života domorodých Australanů?

Austrálii se nedaří plnit více než polovinu opatření pro zlepšení kvality života domorodých Austrálců, včetně snah o zvýšení jejich střední délky života nebo gramotnosti. Mezi 23 miliony obyvatel Austrálie je zhruba 700 tisíc domorodců, kteří představují sociálně nejslabší část obyvatelstva. Trápí je chudoba, nezaměstnanost, alkoholismus, narkomanie, domácí násilí, vysoká dětská úmrtnost či negramotnost.

Desátá výroční zpráva s názvem Closing the Gap (Uzavírání propasti) uvádí, že kabinet nedokáže plnit čtyři ze sedmi opatření ke zlepšení kvality života Austrálců, včetně opatření ke zvýšení gramotnosti domorodých studentů. To je také důvodem vysoké nezaměstnanosti domorodců. Vláda zaostává i ve snaze snížit rozdíl deseti let ve střední délce života mezi domorodým obyvatelstvem a Australany do roku 2031.

Podle bývalého australského premiéra Kevina Rudda, jehož vláda se před deseti lety zavázala ke zlepšení kvality života domorodců, je na vině pomalého procesu nedostatek peněz a skryté škrty v netransparentním vládním rozpočtu. Současný premiér Malcolm Turnbull to však odmítá, Ruddovu vládu pak podle agentury AP kritizuje za to, že při stanovení cílů nedostatečně jednala s lídry domorodého obyvatelstva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek