Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alternativní fakta podruhé. Trumpova poradkyně hájila migrační výnos masakrem, který se nestal

Alternativní fakta podruhé. Trumpova poradkyně hájila migrační výnos masakrem, který se nestal

Kontroverzní dekret prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí, jeho poradkyně Kellyanne Conwayová obhajovala poukazem na masakr ve městě Bowling Green, který podle ní spáchali dva uprchlíci z Iráku. Pozornost světových médií dnes tento argument upoutal hlavně proto, že v ospalém městečku na jihozápadě amerického státu Kentucky k žádnému podobnému činu nikdy nedošlo. Conwayová uvedla, že slovo masakr použila omylem.

„Vsadím se, že je pro lidi žhavou novinkou, že prezident Obama na šest měsíců zastavil program pro irácké uprchlíky poté, co do této země přišli dva Iráčané, radikalizovali se a stali se strůjci masakru v Bowling Green," uvedla Trumpova poradkyně Conwayová ve čtvrtečním rozhovoru se zpravodajskou stanicí MSNBC na obhajobu kontroverzního exekutivního příkazu. "Většina lidí o tom neví, protože o tom média neinformovala," dodala poradkyně.

Jak informovala americká média, nedošlo ve městě Bowling Green nikdy k žádnému podobnému masakru a stejně tak Trumpův předchůdce v úřadu Obama nikdy nezastavil program pro přijímání uprchlíků z Iráku.

Podle listu The Washington Post se ve skutečnosti události odehrály zcela jinak. V roce 2011 byli v Bowling Green skutečně zadrženi dva Iráčané, kteří však neplánovali žádný teroristický útok na americké půdě, ale snažili se poslat peníze a zbraně radikálům z teroristické sítě Al-Káida působícím v jejich vlasti. Ještě v Iráku také muži nastražili výbušniny na americké vojáky. Oba Iráčané, kteří se podle agentury AP do USA dostali omylem, si později od soudu odnesli dlouholeté tresty vězení. Obamova vláda v reakci na tento případ nařídila zpřísněnou kontrolu iráckých uprchlíků, program na jejich přijímání ale nikdy nezastavila.

Conwayová dnes na twitteru napsala, že se zmýlila. Místo masakru v Bowling Green prý chtěla říct teroristé z Bowling Green. Chybnou informaci o Obamově uprchlickém programu ale nijak nekomentovala.

Na sociálních sítích se výrok prezidentovy poradkyně stal terčem mnoha vtipů. Řada uživatelů dnes žertem truchlila za neexistující oběti z Bowling Green.

Šéfka Trumpovy volební kampaně a nynější poradkyně amerického prezidenta Conwayová už před časem upoutala pozornost svým komentářem ke sporu o počet lidí, kteří se zúčastnili Trumpovy inaugurace. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že účast byla "vůbec nejvyšší". Ze srovnávacích fotografií bylo ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem víc lidí. Conwayová uvedla, že Spicer nelhal, nýbrž poskytl novinářům "alternativní fakta".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek