Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alžírsko se otřásá. Přijdou do Evropy desetitisíce dalších migrantů?

Alžírsko se otřásá. Přijdou do Evropy desetitisíce dalších migrantů?

Nemoc znemožnila prezidentovi největší africké země Abdelazízovi Bouteflikovi přivítat na plánované státní návštěvě Alžírska spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou. Politik za necelé dva týdny oslaví osmdesát let, znovu se tak objevují pochybnosti o jeho zdravotním stavu. Jeho případný konec v prezidentské funkci by podle některých odborníků uvrhl zemi v neúnosný chaos, protože by mohlo dojít na mocenský boj mezi elitami. Dopad by mohl mít i na Evropu. 

Alžírská veřejnost je se situací v zemi nespokojená dlouhodobě. Vysoká míra korupce a nezaměstnanosti, megalomanské projekty vlády jako výstavba mešity pro 120 tisíc věřících v hlavním městě Alžíru, a především neúměrně vysoké ceny základních potravin dohánějí Alžířany k zoufalství.

„Řekněme to tak: Co všechno by se ještě muselo stát, aby lidé, kteří mají už dlouho situace plné zuby, se skutečně rozčílili? Korupce a represe jsou nesmírné. Životní podmínky jsou stále horší. Chybí už jen jiskra, která to vše odpálí,“ cituje Die Welt profesora orientálních a afrických studií Jeremyho Keenana z londýnské univerzity.

Obavy vzbuzuje především to, že prezident Bouteflika nemá nikoho, kdo by se zdál být jeho jednoznačným nástupcem. Na jedné straně je mu sice blízký jeho bratr Said Bouteflika, Keenan ale upozorňuje, že je tento politik skrz naskrz zkorumpovaný, a tudíž by byl pro mnohé neúnosným kandidátem.

Druhou významnou silou v zemi je vedle vládních kruhů armáda. Ani ona ale nedisponuje silným vůdcem, který by byl odpovědí na problémy země. Zato mezi řadovými vojáky roste nespokojenost, příčinou je podle Keenana špatné zacházení a jejich životní podmínky.

Finanční potíže, v nichž se Alžírsko ocitlo, jen zesílily s poklesem cen ropy a zemního plynu. To jsou pro zemi nejdůležitější – a v podstatě i jediné – vývozní artikly. Program úspor, ke kterému alžírská vláda sáhla, už lokální konflikty vyvolal. V lednu protestovali obyvatelé ve dvou městech na východě země proti zvyšování cen, které zapříčinilo zastavení státních dotací na základní potraviny. K násilným střetnutím mezi demonstranty a policií došlo posléze i na dalších místech v Alžírsku.

Podle odborníků na problematiku regionu se musí evropské země v případě kolapsu alžírského politického systému připravit na možné následky. Německý deník upozorňuje, že se v takovém případě nejspíš bude opakovat libyjský scénář, kdy chaosu využili pašeráci lidí a začali organizovat nebezpečné plavby přeplněnými čluny do Evropy. V případě Alžířanů by se mohlo jednat o desetitisíce dalších migrantů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek