Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané dráždí Rusko. K jeho hranicím posílají legendární bombardéry ze studené války

Američané dráždí Rusko. K jeho hranicím posílají legendární bombardéry ze studené války

Americké letectvo posílá do Velké Británie 800 letců a bombardéry B-52. V červnu se budou účastnit společného cvičení NATO napříč Evropou. Nasazení přichází v době, kdy Evropa znejistila poté, co americký prezident Donald Trump zpochybnil případnou pomoc spojencům v případě napadení.

Bombardéry B-52 se mají účastnit cvičení poblíž Ruska. Operovat budou v Baltském moři, Arktidě a blízko ruských hranic se členy Severoatlantické aliance.

„Výcvik se spojenci a partnery zlepšuje koordinaci mezi spojenci a umožňuje leteckým silám Spojených států budovat trvalé vztahy nezbytné k tomu, aby čelily širokému spektru globálních výzev," stojí v prohlášení amerického letectva.

Ačkoli je cvičení plánované, nasazení bombardérů přišlo v době velké nejistoty, která mezi evropskými členy NATO panuje po Trumpově cestě na starý kontinent. Americký prezident během ní nepotvrdil závazek, že USA pomůžou napadenému členu aliance.

Letouny B-52 patří k nejstarším bojovým strojům v americkém letectvu. Poprvé vstoupily do služby v 50. letech 20. století. Od té je však armáda několikrát modernizovala. Každý letoun může nést až 31,5 tuny bomb, min a raket.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek