Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané už skoro nepopravují odsouzené, Čína naopak výrazně přidala

Američané už skoro nepopravují odsouzené, Čína naopak výrazně přidala

O jednu třetinu klesl podle zprávy organizace Amnesty International (AI) v loňském roce počet exekucí vykonaných ve světě. Dokument současně upozorňuje na rekordně nízký počet provedených poprav ve Spojených státech, kde jsou čísla nejnižší od roku 1991. Zpráva ovšem nezahrnuje Čínu, která počty tají.

Podle zprávy Amnesty International (AI) bylo v roce 2016 po celém světě z rozhodnutí státních orgánů popraveno 1 032 lidí ve 23 státech. To představuje rapidní úbytek oproti předchozímu roku, kdy bylo popraveno 1 634 osob.

Nejvíce poprav bylo jako už tradičně vykonáno v Číně, vzhledem k tomu, že konkrétní čísla Peking pečlivě tají, ale nebyla země do celkového součtu zahrnuta. Odhady AI hovoří o tom, že mohlo být v uplynulém roce v Číně popraveno několik dalších tisíc lidí.

„Čínská vláda uznala, že v otevřenosti a v transparentnosti soudnictví zaostává, ale i nadále stále vědomě zatajuje pravdu o skutečném rozsahu poprav. Je nejvyšší čas, aby Čína pozvedla závoj tohoto tajemství a vyšla ven s pravdou týkající se systému trestu smrti,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální tajemník organizace Salil Shetty.

Další čtyři země žebříčku - Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán - se dělí o 87 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 1 032 poprav. Jednoznačně nejvíce jich vykonal íránský teokratický režim, kde loni při popravách zemřelo 567 lidí, což je znatelný pokles proti 977 z předloňska. Jejich počet výrazně klesl i v Pákistánu, kde jich bylo 87 místo předloňských 326.

Spojené státy poprvé od roku 2006 nejsou v první pětce nelichotivého pořadí, když klesly na sedmé místo za Egypt. Ještě zásadněji navíc klesl i počet rozsudků smrti, kterých loni v USA padlo 32, což je nejméně od roku 1 973. Podle AI jde o doklad faktu, že se justice začíná k absolutnímu trestu obracet zády. V celách smrti v zemi však stále na výkon trestu čeká 2 832 lidí.

„Pět izolovaných států, které stále vykonávají popravy, je mimo současný vývoj. Nejenom že jdou proti národnímu trendu, ale dokonce i proti regionálnímu,“ připomněl Shetty. Loni se popravy uskutečnily pouze na území Texasu, Georgie, Alabamy, Missouri a Floridy, z nichž zvláště první dva nejeví známky ústupu od trestu smrti.

Zpráva upozorňuje i na výrazný nárůst poprav v některých zemích jihovýchodní Asie. Jde o Vietnam či Malajsii, kde popravy oficiálně podléhají podobnému utajení jako v Číně. Zpráva cituje informace vietnamských médií, podle nichž bylo v zemi za tři roky do poloviny roku 2016 popraveno 429 lidí. Více trestů smrti za stejnou dobu vykonaly jen Čína a Írán.

V Malajsii bylo zase na nátlak parlamentu loni zveřejněno, že v celách smrti čeká více než tisícovka lidí. Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl vykonán trest smrti u čtyř odsouzenců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek