Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američanka „prala“ bitcoiny pro Islámský stát, hrozí jí 50 let za mřížemi

Američanka „prala“ bitcoiny pro Islámský stát, hrozí jí 50 let za mřížemi

Teroristická organizace Islámský stát sice krví prosazuje tradiční hodnoty, ale peněz se neštítí ani v moderní formě. Když však chěla Američanka Zoobia Shahnazová poslat těmto katům Blízkého východu špinavé peníze v bitcoinech a dalších kryptoměnách, rychle skončila v poutech. Za podvod a praní špinavých peněz nyní ženě hrozí až 50 let za mřížemi. 

 Prokurátor viní Američanku s pákistánskými kořeny z toho, že si na několik podvodně získaných kreditních karet napůjčovala minimálně 85 tisíc dolarů a následně většinu z těchto peněz poslala v bitcoinech a dalších kryptoměnách na různá místa v Pákistánu, Turecku a v Číně. Finance nicméně nakonec skončily u teroristické organizace Islámský stát, uvádí Fox News. 

Ženu úřady zadržely na letišti ve chvíli, kdy chtěla nastoupit do letadla směřujícího do Pákistánu s přestupem v Turecku. Pravý cíl cesty byla však podle policie Sýrie, kam se Shahnazová chtěla dostat právě z tranzitního státu. Když policie prohledala její elektronická zařízení, nalezla bohatou historii hledaných informací právě o Islámském státu.

Shahnazová měla u sebe rovněž před odletem 9.5 tisíce dolarů, jen o 500 dolarů méně, než kolik činí limit pro oficiální deklaraci vývozu finanční hotovosti.

Podle právníka Steva Zissoua Shahnazová pouze posílala tyto prostředky syrským uprchlíkům. „To, co dříve v Sýrii viděla, ji donutilo zasvětit svůj život snižování útrap syrských uprchlíků. Vše, co dělala, mělo pouze tento jediný cíl,“ řekl Zissou.

Za praní špinavých peněz Shahnazové nicméně hrozí až 20 let za mřížemi, za bankovní podvod si tam může prodloužit pobyt až o dalších 30 let.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek