Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká armáda krmí vězně z Gauntánama ruskou propagandou. Za mřížemi jim pouští televizi RT

Americká armáda krmí vězně z Gauntánama ruskou propagandou. Za mřížemi jim pouští televizi RT

Vězni z nechvalně známé části Guantánama nazývané Camp 7, kam Spojené státy umísťují ty nejtěžší případy podezřelých z terorismu, mají možnost sledovat pouze jednu zpravodajskou televizi v angličtině. Není to americká televize CNN, Fox News a ani britská BBC, ale ruská televize RT, dříve známá jako Russia Today, která je všeobecně považována za hlásnou troubu Kremlu. RT přitom ráda vysílá zprávy zaměřené proti Spojeným státům a je ukázkovým příkladem ruské propagandy. 

Informaci přinesl server Daily Beast s odkazem na dopisy jednoho z dlouhodobě zadržených. Podle nich měli vězni z Campu 7 po dobu nejméně dvou let přístup k ruské RT jako jediné televizní stanici v angličtině. Proč zadrženým pouštěli právě hlavní sdělovací prostředek Vladimira Putina, vedení věznice nijak nekomentovalo.

V Campu 7, který je nejstřeženější částí Guantánama, jsou přitom zadržováni ti nejnebezpečnější teroristé. Mezi ně patří například organizátor útoků z 11. září Chálid Šajch Mohamed nebo Abd Rahim Nashiri, kterého USA obviňují z plánování útoku na americkou letadlovou loď USS Cole v roce 2010.

Ten, jehož dopisy vysílání RT v Guantánamu odhalily, je však afghánský terorista Muhammad Rahim Afghani. „Jsou to jediné západní zprávy, které dostáváme – a jsou z Moskvy,“ napsal v dopise z 15. března letošního roku.

Vedení věznice však dění v nejstřeženější části věznice nechce nijak komentovat. „O operacích v Camp sedm se nebavíme,“ říká mluvčí guantánamské Společné pracovní skupiny John Robinson. Zároveň ale potvrdil, že k vysílání RT má přístup zbylých 26 vězňů zadržovaných mimo Camp 7. Ruská televize je totiž součástí satelitního balíčku věznice, který obsahuje 200 televizních kanálů v několika jazycích. „Aktuální seznam nabídek zahrnuje mezi mnoha dalšími zpravodajskými zdroji i RT. Zadržení si vybírají které stanice – jestli vůbec nějaké – budou sledovat nebo poslouchat,“ dodává Robinson.

Autor dopisu Mohamed Afghani, zavřený v Camp 7, ale sleduje ruskou propagandistickou televizi delší dobu. O tom, že sleduje RT, napsal už v dopise z prosince 2015 odeslaném jeho právníkovi Carlosovi Warnerovi, který jej poskytl serveru Daily Beast. „Je legrační, že má RT ráda Trumpa a o Guantánamu už vůbec nemluví,“ píše Afghani. „Všechno to jsou falešné zprávy. Propaganda není žádná novinka,“ dodává zadržovaný terorista.

V Campu 7 je dohromady 15 zadržených, kteří jsou striktně odděleni od dalších 26 guantanámských vězňů. Jde o nejutajovanější část věznice, kterou obestírá řada tajemství. Camp 7 je zároveň jedinou částí, kam reportéři ani obhájci lidských práv nemohou – do ostatních částí věznice ano. Podle některých uniklých zpráv zde dochází k mučení vězňů „hlukem a vibracemi“.

Do Campu 7 se dostanou jen ti, kteří přežili obzvlášť drsné mučení CIA na takzvaných černých místech (black sites), kde americké zpravodajské služby týrali vězně waterboardingem, spánkovou deprivací, bitím nebo hladověním. Afghani je posledním, který se z jednoho z černých míst dostal právě do Campu 7. I jeho CIA brutálním způsobem mučila – věřila totiž, že Afghani ví, kde se nacházejí vůdcové Al-Kajdy.

V březnovém dopise si Afghani stěžoval, že zde mají jen málo možností, jak trávit čas. „Nemáme tu moc sportu,“ napsal s tím, že většinou čtou časopisy jako Time nebo Rolling Stones a sledují televizi RT, kterou americké zpravodajské služby v lednu oficiálně označily za „ruskou státem podporovanou propagandistickou mašinérii“.  

Vězni jako Chálid Šajch, který má svědomí největší teroristický útok v historii, zřejmě nepotřebují další důkaz, že jsou Spojené státy zlo. Například Afghanimu už ale zprávy vysílané RT zřejmě nedělají dobře. „Už ty zprávy nemůžu sledovat. Každý příběh stále strašidelnější a já jsem tady. Jsem ze všech tady vystrašený. Raději jsem to vypnul. Proto se tě ptám na sport,“ vysvětluje Afghani, který šest let po zabití Usámy bin Ládina zůstává v Guantánamu, aniž by někdy byl obviněn z trestného činu.

Navzdory tomu, jakou propagandu televize RT svým divákům našeptává, Afghani nemá amerického prezidenta Donalda Trumpa zrovna v oblibě a mluví o něm jako o „idiotovi“. Pozoruhodně však nechová zášť ke Spojeným státům jako takovým. „Moje právní situace je špatná, ale velitel Campu je dobrý člověk, který s námi zachází humánním způsobem,“ napsal v březnovém dopisu. „Vím, že je plno Američanů dobrých.“ 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek