Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká armáda má problém. Proč její letadla nelétají?

Americká armáda má problém. Proč její letadla nelétají?

Zhruba dvě třetiny stíhaček F/A 18 amerického námořnictva jsou mimo provoz. Důvodem jsou podle CNN průtahy při opravách a prodlužující se čekací lhůty na náhradní díly. Provozuschopný zbytek strojů to vystavuje velké zátěži a armáda se hrozí situace, kdy by bylo potřeba jakékoli mimořádné nasazení.

„Z celé řady důvodů naše loděnice a hangáry nezvládají udržovat naše lodě a letadla včas,“ řekl tento týden admirál William Moran před kongresmany při slyšení před sněmovní komisí.

Množství F/A 18 neschopných je podle něj dvakrát vyšší, než by obyčejně mělo být. Do vzduchu nemůže 62 % těchto strojů a celkem 53 % všech letadel amerického námořnictva. Moran mluvil o stárnoucí, přetížené letce, která nemá dost lidí a trpí škrty provedenými Kongresem a administrativou Baracka Obamy.

Analytik Peter Singer situaci považuje za výsledek dlouhodobě odsouvaných problémů, které podle něj kulminují. „Od finančních záležitostí v Kongresu po Pentagon, který předpokládal, že touto dobou bude mít nové stroje.“

Z řad republikánů se ale podle CNN ozývá, že není možné vinu jednoduše svalovat na Kongres. Problém je prý u minulé administrativy, která v tématu se sněmovnou a Senátem nekomunikovala.

Stroje F/A 18 jsou považované za pomyslnou páteř vzdušných sil námořnictva. Jsou konstruované na zhruba 6 000 letových hodin, s ohledem na komplikovanou situaci ale mnohdy nalétají až o polovinu víc a jejich výpadky kvůli pomalému servisu kladou v tomto ohledu další nároky na dosud provozuschopný zbytek.

Admirál Moran dodává, že situace nenechává námořnictvu žádný prostor pro případ náhlého budoucího konfliktu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek