Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká televize nahlédla Trumpovi do daní a výsledek zveřejnila. Podle Bílého domu porušila zákon

Americká televize nahlédla Trumpovi do daní a výsledek zveřejnila. Podle Bílého domu porušila zákon

Americká televize MSNBC zveřejnila dvě stránky Trumpova daňového přiznání za rok 2005. Bílý dům v reakci uvedl, že americký prezident v roce 2005 zaplatil daň 38 milionů dolarů (967 milionů Kč) z příjmu přes 150 milionů dolarů. Trump dlouhodobě odmítal svá daňová přiznání zveřejnit. Argumentoval, že procházejí auditem daňového úřadu. 

Moderátorka televize MSNBC Rachel Maddowová uvedla, že jí dokumenty předal novinář David Cay Johnston, který je prý našel ve své poště.

Trump doposud odmítal svá daňová přiznání zveřejnit s tím, že procházejí auditem daňového úřadu. Podle expertů ale audit zveřejnění těchto dokumentů nebrání. Američtí prezidenti v uplynulých desetiletích svá daňová přiznání běžně zveřejňovali.

Televize MSNBC zveřejnila získané dokumenty na svých internetových stránkách. Bílý dům jejich zveřejnění označil za nezákonné. „Víte, že zoufale toužíte po sledovanosti, když jste ochotni porušit zákon kvůli příběhu o dvou stránkách daňového přiznání z doby před více než deseti lety,“ uvedl Bílý dům.

Neautorizované zveřejnění daňového přiznání je trestný čin, za který hrozí trest odnětí svobody až na pět let a pokuta až 5000 dolarů, upozornila agentura AP. Maddowová nicméně uvedla, že MSNBC uplatnila právo zveřejnit informace v obecném zájmu zakotvené v prvním dodatku ústavy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek