Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký guvernér čelí vlně hněvu. Lidem zavřel pláž a sám se na ni opaloval. „Takhle to prostě chodí,“ vzkázal kritikům

Americký guvernér čelí vlně hněvu. Lidem zavřel pláž a sám se na ni opaloval. „Takhle to prostě chodí,“ vzkázal kritikům

Pro ostatní pobřeží uzavřel, sám se tam ale opaloval a ještě zapíral. Výstup guvernéra Chrise Christieho z amerického státu New Jersey hnul Američanům žlučí a jen tak nezmizí. Politik má dlouhodobě problém protlačit návrh rozpočtu pro svoji oblast, a proto se na protest rozhodl uzavřít pro veřejnost přírodní parky a pláže. Místní novináři ho pak zachytili, jak se na jedné z uzavřených pláží sám s rodinou opaluje, zatímco běžné smrtelníky na místo nepustí. Aby toho nebylo málo, guvernér pak drze odrážel následnou vlnu kritiky.

Guvernéři jednotlivých amerických států měli do 1. července stihnout schválit místní rozpočty. Republikánské hlavě z New Jersey se to ale nepodařilo. Poté uzavřel veřejné parky a pláže, protože tvrdil, že na ně stát nemá kvůli neschválenému rozpočtu peníze.

Novináři z místního webu NJ.com následně vyfotografovali na jedné z uzavřených pláží guvernérovu rodinu, která si nerušeně užívala soukromého místa u moře. Chvíli poté přišel guvernér Christie na setkání s novináři, kde promluvil o tom, proč zůstanou veřejná místa nadále zavřená.

Žurnalisté, kteří ho předtím přistihli na pláži, se ho na tiskové konferenci zeptali, zda si užíval slunce. Guvernér odpověděl, že nikoli. Po uveřejnění fotografií mluvčí guvernéra upřesnil, že politik si slunce neužíval, protože měl na sobě kšiltovku.

Nebyl to první případ, kdy Christie zneužil svého postavení. Státní rezidenci používají členové jeho rozsáhlé rodiny jako víkendové sídlo a dokonce používají státní helikoptéru k soukromým účelům. Sám Christie zneužití pravomocí odmítá a svým kritikům dokonce vzkázal: „Takhle to prostě chodí. Staňte se guvernérem a můžete mít taky vlastní rezidenci.“

Pro guvernérovo vtipkování ale neměli pochopení ti, kteří se o víkendu vydali na pláž a zůstali stát před cedulí s nápisem Zavřeno. „Je prázdninový víkend. Co všechny ty děti, které mají narozeniny a zaplatili si tady místo, kde můžou grilovat? Je to hrozně nespravedlivé,“ řekla televizi CBS jedna z návštěvnic, která se nedostala na pláž.

Christie na tiskové konferenci navíc uvedl, že je z uzavření veřejných míst frustrovaný, existuje ale způsob, díky kterému by mohl zase otevřít. „Jsem připravený pracovat, ale nemůžu, dokud nedostanu peníze. Hoši z legislativy by to už měli nějak zařídit,“ vzkázal k neschválenému rozpočtu Christie. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek