Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký ministr obrany dal spojencům nůž na krk. Buď budou platit, nebo USA omezí své závazky v NATO

Americký ministr obrany dal spojencům nůž na krk. Buď budou platit, nebo USA omezí své závazky v NATO

Nový americký ministr obrany James Mattis se dnes poprvé sešel s kolegy z ostatních členských států Severoatlantické aliance. Ujistil, že pro Američany zůstává Severoatlantická aliance základním kamenem transatlantických vztahů. Zároveň ale spojencům pohrozil, že pokud nezvýší výdaje na obranu na dojednanou výši, Spojené státy přehodnotí své závazky vůči NATO.

„Amerika dostojí svým závazkům, ale pokud nechcete, aby je utlumila, musíte ukázat, že podporuje naši společnou obranu,“ sdělil dle Washingtonu Post Mattis ministrům obrany členských zemí NATO na jednání za zavřenými dveřmi v centrále NATO v Bruselu.

Spojené státy už delší dobu žádají po dalších členských zemích NATO, aby dávaly na obranu dohodnutá dvě procenta svého hrubého domácího produktu. Americký prezident Donald Trump v této souvislosti pohrozil, že USA by vůči zaostávajícím zemím nemusely plnit své spojenecké závazky. 

V současné době dává na obranu alespoň dvě procenta HDP pouze 5 z 28 členských zemí NATO. Podle Mattise americký pohár trpělivosti přetekl a Spojené státy budou po spojencích důsledně požadovat plnění závazků. „Američtí daňoví poplatníci už déle nebudou odvádět nepřiměřený díl na obranu západních hodnot,“ zdůraznil nový americký ministr obrany.

„Američané se nemohou starat o bezpečnost vašich dětí více, než se staráte vy,“ dodal s tím, že ti členové NATO, kteří na svoji nepřipravenost k boji pohlíží s lhostejností, projevují nedostatek respektu sobě, alianci a zděděným svobodám, které jsou nyní viditelně ohroženy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek