Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký ministr spravedlnosti bojuje o své křeslo. Vyšetřování ruských hackerů nepovede

Americký ministr spravedlnosti bojuje o své křeslo. Vyšetřování ruských hackerů nepovede

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který čelí kritice kvůli dvěma schůzkám s ruským velvyslancem v USA během předvolební kampaně, nevyslyšel žádosti demokratů a neodstoupí. V budoucnu se ale nebude účastnit žádného vyšetřování případných vztahů Trumpova týmu s Ruskem. Na postup FBI tak nebude dohlížet ani v otázce údajných hackerských útoků na podzimní volby.

„Rozhodl jsem se neúčastnit se žádného současného nebo budoucího vyšetřování věcí okolo kampaně na prezidenta Spojených států amerických," řekl Sessions na tiskové konferenci.

„Mé vystoupení by nemělo být vnímané jako potvrzení nějakého vyšetřovaní nebo důkaz o míře nějakého vyšetřování," uvedl ministr spravedlnosti. 

O jednání s ruským velvyslancem Sessions neinfomoval Senát, který ho do funkce schválil. Vedení opozičních demokratů v Kongresz to vnímá jako možnou křivou přísahu. Sessions ale tvrdí, že nepochybil.

Trump dnes prohlásil, že ministrovi naprosto důvěřuje a že není důvod, aby se vedení vyšetřování vzdal. To samé si myslí i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či předseda senátní komise pověřené objasněním ruských aktivit Richard Burr. Schumer nicméně trvá na tom, že Sessions nemůže vyšetřování dále vést, neboť se i sám může stát předmětem zájmu vyšetřovatelů. Pokud ministerstvo spravedlnosti Sessionse z dohledu nad případem hackování nestáhne, chce požádat o zřízení úřadu nezávislého prokurátora, jak se to stalo během aféry Watergate. Kvůli tomuto skandálu rezignoval v roce 1974 tehdejší prezident Richard Nixon.

Demokraté z justičního sněmovního výboru se mezitím obrátili na šéfa FBI Jamese Comeyho a na úřad státního návladního v hlavním městě Washingtonu s tím, že je třeba objasnit právní stránku Sessionsovy výpovědi v Kongresu. Kongresmani se domnívají, že se Sessionsmohl dopustit nelegálního jednání, mimo jiné lhaní Kongresu a křivé přísahy. Takové prověření chce i Americká unie občanských práv (ACLU).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek