Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký server zveřejnil záběry z věznic, kde Čečenci týrali a zabíjeli homosexuály

Americký server zveřejnil záběry z věznic, kde Čečenci týrali a zabíjeli homosexuály

Od počátku roku z Čečenska přicházejí svědectví o zatýkání, týrání a zabíjení homosexuálů. Místní úřady vinu přesto popírají a neustále tvrdí, že tam ani nikdo takový nežije. Záběry z vězení, kde mučení čečenských homosexuálů údajně probíhá, nyní přinesl server Vice News. Na videu se tvrzení o násilnostech snaží vyvrátit i ředitel věznice Ajub Katajev, podle kterého by se místní policisté nechtěli homosexuála ani dotknout, natož ho bít.

„Pokud by tu byli gayové, komunikovali bychom s nimi my – Čečenci – vůbec?“ ptá se na videu Katajev, který reportérku Vice News vzal do opuštěné věznice, aby jí důkazy o mučení víc než stovky homosexuálů vyvrátil.

„Moji důstojníci by se takových lidí ani nedotkli  – pokud vůbec existují – natož aby je bili nebo mučili,“ snaží se reportérku přesvědčit šéf věznice ve městě Argun. Na videu Vice News se Katajev ptá seřazených policistů, jestli jim někdy nařídil, aby zatkli nebo týrali homosexuály. Na dotaz všichni sborově odpovídají: „Ne“. Na podlaze opuštěného vězeňského zařízení jsou ale vidět stopy a prázdné místnosti jsou plné rozbitého skla a nábytku.

Právě Argun je podle údajných obětí jedním z míst, kde je místní úřady držely a vystavovaly elektrickým šokům a dalším formám mučení. Svá svědectví, podle kterých byli policisty kvůli podezření z homosexuality unášeni, svěřili organizaci na ochranu lidských práv Human  Rights Watch nebo novinám Novaja Gazeta.

Policie vyzývá k vraždám ze cti

Zprávy o zmizení homosexuálů vyvolaly počátkem roku celosvětový poprask. Čečensko ale tvrzení popírá a opakovaně tvrdí, že v převážně muslimské republice žádní gayové a lesby nejsou. „Nikdy jsem neviděla jediného homosexuála a nikdo mi ani nikdy nepřinesl prohlášení nebo slovní stížnost. Jak můžu potvrdit, že existují?“ říká pro Vice News komisařka pro lidská práva v Čečensku a vládní poradkyně Kheda Saratová.

„Pokud existují a přijdou za mnou, samozřejmě jim pomůžu,“ dušuje se komisařka. „Pokud by tu ale dnes byl člen komunity gayů a leseb, který zná naše tradice, může jednoduše odejít na vlakové nádraží, koupit si jízdenku a odjet, aniž by to ohlásil,“ dodává.

Vice News na videu uvádí, že přístup do věznice v Argunu zprostředkovaly místní úřady, které „chtějí dokázat svou nevinu“ a že zde byli novináři sledováni po celou dobu jejich pobytu.

Podle ruské programové ředitelky ruské větve organizace Human Rights Watch Tatjany Lokšinové ale mezinárodní tlak začíná přinášet ovoce, zpráv o nových únosech totiž přestalo přibývat. To je velký pokrok v porovnání s únorem a dubnem, kdy byli muži mučeni, dokud se k homosexualitě nepřiznali, hladověli a dozorci je dokonce nutili, aby jim dali jména dalších potenciálních gayů.

Policie pak muže údajně vrátila k rodinám, veřejně ale odhalila jejich sexuální orientaci a nepřímo povzbudila příbuzné, aby vykonali „vraždy ze cti“. Mnozí pak raději utekli do Ruska, kde se ale strachu z odplaty nezbavili. „Mají dlouhé prsty a mě i ostatní mohou najít kdekoliv v Rusku, jen jim dejte čas,“ svěřil se se svými obavami jeden z čečenských homosexuálů.