Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký tlak na KLDR sílí. Nové sankce mají severokorejský režim odstřihnout od přívodu peněz

Americký tlak na KLDR sílí. Nové sankce mají severokorejský režim odstřihnout od přívodu peněz

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila nové sankce proti Severní Koreji, které mají postihnout zejména její loďařský průmysl a potrestat využívání otrocké práce. Cílem sankcí je podle poslanců zabránit pchjongjangskému režimu, aby získával peníze pro svůj jaderný a raketový program.

USA budou podle zákona finančně postihovat každého, kdo využívá otrocké práce Severokorejců vysílaných za výdělkem do zahraničí. Podle republikánského poslance Eda Royce severokorejské dělníky „dovážejí“ firmy z mnoha zemí od Senegalu po Katar nebo Angolu. Výdělek poukazují dělníci do KLDR, a tamní režim tak inkasuje každoročně miliardy dolarů. Pod americkými sankcemi bude i dovoz zboží, které bylo otrockou prací vyrobeno.

V prvním desetiletí tohoto století pracovaly severokorejské dělnice i v několika českých textilních továrnách, hlavně jako šičky. Žily v izolaci, bývaly pod dozorem, venku se pohybovaly jen ve skupinách a svůj výdělek prý posílaly svému režimu na určené konto. Zprávy o jejich otrocké práci se objevily i v zahraničních médiích.

V jednom případě trojice korejských dělnic napadla televizní štáb, který o nich točil reportáž. Tehdejší prezident Václav Klaus tehdy Severokorejky omilostnil. Mezi lety 2004 - 2008 jich v ČR pracovaly až necelé tři stovky. Po zveřejnění okolností jejich pobytu jim ale české úřady v únoru 2008 neprodloužily víza.

Schválený americký zákon rovněž zakazuje lodím, které Severní Korea vlastní, operovat v amerických výsostných vodách nebo kotvit v amerických přístavech. Toto opatření se týká i států, které nerespektují rezoluce OSN postihující KLDR.

Součástí zákona je i požadavek, aby Bílý dům do 90 dnů určil, zda je KLDR sponzorem terorismu. Bude-li odpověď kladná, budou podle agentury AP následovat další sankce včetně zákazu poskytovat Severní Koreji jakoukoli americkou pomoc.

Po schválení ve Sněmovně reprezentantů musí sankce potvrdit i Senát. Protože zákon je společným dílem republikánů i demokratů, komplikace se nečekají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek