Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americkým věznicím dochází smrtící injekce. Odsouzenci si mají jed shánět sami

Americkým věznicím dochází smrtící injekce. Odsouzenci si mají jed shánět sami

Čeká vás trest smrti? Zajistěte si vlastní injekci s jedem, žádají teď trestance arizonské věznice. Kvůli bojkotu farmaceutických firem je totiž trápí nedostatek účinných smrtících látek. Po vstříknutí nekvalitních náhražek odsouzení umírají v agonii často dlouhé minuty. Některé státy proto začaly přemýšlet, že obnoví popravčí čety a trest smrti zastřelením.

Problémy s nekvalitními smrtícími injekcemi se dostaly do popředí veřejnosti v roce 2014 po nezdařeném trestu pro Josepha Wooda. Dozorci mu tehdy do žíly vpíchli kombinaci midazolamu a hydromorfonu, která zřejmě nebyla dost silná. Svědci popisují, že Wood několik minut lapal po dechu jako „ryba na suchu“ a jeho umírání, které nakonec trvalo skoro dvě hodiny, bylo zřejmě velice trýznivé. Wood trest dostal za vraždu svojí přítelkyně a jejího otce v roce 1989.

Vyšetřování nepovedeného usmrcení Wooda odkrylo závažný problém. Věznice mají obtíže obstarat si kvalitní smrtící látky. Firmy, které jedy vyrábějí, začaly věznice bojkotovat, protože jim prý podobný druh trestů přijde barbarský a chtějí se od něj distancovat. Pomoc se sháněním injekcí odmítli i lékařští specialisté, kteří se většinou od prosby odvraceli podobným způsobem s prohlášením, že jejich službou je životy zachraňovat, ne ukončovat.

Zatímco některé státy začaly uvažovat nad tím, že by obnovily popravčí čety nebo jiné původní způsoby vykonání trestu smrti, arizonská věznice přišla s poněkud bizarním řešením. Dovolila odsouzencům na smrt, že pokud chtějí, aby jejich poprava proběhla bez problémů, můžou si sami, nebo prostřednictvím svých obhájců, dodat vlastní smrtící injekce.

„Jsem ohromený. Nedokážu pochopit, jak Arizona mohla něco takového povolit,“ diví se v prohlášení pro The Washington Post Woodův obhájce Dale Baich. Zároveň pochybuje, že by advokát, který se roky snažil dokázat nevinnu svého klienta, pomáhal se sháněním jedu, který ho má zabít.

Nové možnosti povolila věznice před měsícem, nijak se ale nevyjádřila k tomu, jestli přelomové opatření souvisí s kontroverzní Woodovou smrtí. „Stát chce přehodit zodpovědnost na vězně a jejich právníky. Pokud země chce uplatňovat trest smrti, měla by být schopná ho kvalitně vykonávat sama, rozčiluje se Baich.

Nové zařízení také prakticky stojí mimo zákon. „Z nového opatření cítím spíše zoufalství věznic než pokus o hledání dostupných alternativ. Arizona žádá, aby za ni vězeň dělal to, co má dělat sám stát,“ doplňuje výkonný ředitel Informačního centra trestu smrti Robert Dunham. Je podle něj navíc nelegální, aby podobné smrtící látky pro exekuce dodával někdo jiný než přímo lékaři. Organizace funkci trestu smrti kritizuje dlouhodobě, popravení prý v 60 % vykazují známky mentálních poruch a nízkého intelektu.

Arizona v historii provedla zatím 141 trestů smrti. V současnosti se ale žádný další neplánuje. Podobné problémy s nedostatkem kvalitních smrtících látek vykazují i věznice v Oklahomě nebo Ohiu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek