Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amerikou se kvůli němu rozhořely masové protesty. Nové video má teď ukázat, že zemřel neprávem

Amerikou se kvůli němu rozhořely masové protesty. Nové video má teď ukázat, že zemřel neprávem

Video, jak americká policie zastřelila Michaela Browna, neozbrojeného osmnáctiletého Afroameričana, rozpoutalo ve Spojených státech v roce 2014 masové protesty a ve Fergusonu byl vyhlášen výjimečný stav. Policista, který neozbrojeného Browna zastřelil, podle vyšetřovatelů jednal v souladu se zákonem, a to ačkoliv držel chlapec ruce nad hlavou. O víkendu bylo zveřejněno další video, které do případu vnáší nové otázky. 

Smrt mladého Afroameričana byla jednou z mnoha, o kterou se opíralo hnutí Black Lives Matter, jež od roku 2013 bojuje proti policejnímu násilí a bezdůvodnému zabíjení černochů v USA.

Na tehdy zveřejněné nahrávce z průmyslové kamery bylo vidět, jak mohutný muž odstrkuje prodavače a bere si krabici s doutníky. Pozdji proti němu zasáhl policie, který právě kvůli předchozímu incidentu nebyl z jeho zabití ani jiného trestného činu nikdy neobviněn.

O víkendu měl v Missouri premiéru dokument „Stranger Fruit“, který zahrnuje další, dosud nezveřejněnou nahrávku tohoto incidentu. Záběry z průmyslových kamer ukazují Browna 11 hodin před střetem s policistou v obchodě. Později ho policie obvinila z toho, že jej vykradl. Režisér Jason Pollock ve svém filmu tvrdí, že se Brown nepokusil obchod vykrást, ale podílel se na prodeji drog s prodavači.

Brown na videu předává zaměstnancům malou tašku. Ti mu pak dávají zpátky tašku s doutníky. Brown si ji vezme, otočí se a pak ji zase vrátí zpátky prodavačům. Tvůrce filmu se domnívá, že se později Brown vrátil do obchodu, aby si vyzvedl tašku a ne proto, aby obchod vykradl. Obvinění z krádeže vyústilo v potyčku mezi ním a policí, při které jeden z policistů Browna zastřelil.

Policie řekla CNN, že nemůže potvrdit pravost záběrů. Podle policie je ovšem tento záběr v tuto chvíli irelevantní, protože oni vyšetřovali incident, jenž se odehrál mezi Brownem a policistou.

V neděli večer se pod odvysílání dokumentu před obchodem sešlo několik demonstrantů, přesná čísla ovšem policie odmítla sdělit.

Podle právníka Jay Kanzlera, který zastupuje obchod a jeho zaměstnance, kde se incident odehrál, je ale verze zveřejněná ve filmu nepravdivá. Podle něj režisér vymazal tu část, ve které prodavač hodí tašku zpět Brownovi.

„Moji klienti neudělali nic špatného,“ tvrdí Kanzler. „Mají lidi z Fergusonu rádi a chtějí zase normálně žít," řekl. Celé video bude podle Kanzlera dnes zveřejněno a dodal, že na něm ovšem není nic nového a policie, FBI i rodina Michaela Browna jej už dávno viděly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek