Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Anglikánská církev přiznala, že kryla zneužívání dětí

Anglikánská církev přiznala, že kryla zneužívání dětí
 

Arcibiskup z Canterbury dnes přiznal, že anglikánská církev pomáhala zamést pod koberec dlouhodobé sexuální zneužívání chlapců a mladých mužů ze strany jednoho ze svých biskupů. Informovala o tom agentura AP.

Arcibiskup Justin Welby, který je nejvýše postaveným duchovním v anglikánské církvi, prohlášení učinil u příležitosti zveřejnění zprávy o případu někdejšího biskupa Petera Balla. Tomu je nyní 85 let.

Biskupa Balla uvěznili v říjnu 2015 na 36 měsíců, když přiznal, že v 70. až 90. letech zneužil 18 chlapců a mladých mužů ve věku 17 až 25 let. Propuštěn byl po 16 měsících letos v únoru.

Dnes zveřejněná zpráva kritizuje mimo jiné bývalého arcibiskupa z Canterbury George Careyho, který duchovní úřad zastával v letech 1991 až 2002. Církev pod jeho vedením podle zprávy nedokázala mnoho let patřičně reagovat na zneužívání. Samotný Carey podle zprávy obdržel po Ballově prvním zadržení v roce 1992 sedm dopisů s informacemi o zneužívání, které ale nepředal policii.

Welby se dnes Ballovým obětem jménem církve znovu omluvil a vyjádřil lítost, že církev v minulosti nebyla schopna pomoci těm, kdo měli odvahu a o činech, kterých se na nich biskup dopustil, začali mluvit.