Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Arabské státy začaly zavádět daň z přidané hodnoty. Musí kompenzovat klesající cenu ropy

Arabské státy začaly zavádět daň z přidané hodnoty. Musí kompenzovat klesající cenu ropy

Doby výhodného pobytu v arabských zemích pravděpodobně končí. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty zavedly od ledna poprvé ve svých zemích platbu daně z přidané hodnoty (DPH). Výhody, na které lákaly především zaměstnance ze zahraničí, tak pomalu mizí. Země se ale dle svých slov zatím nechystají zavést daň z příjmu.

DPH zavedly oba státy z pragmatických důvodů. Cena ropy klesá a země proto musí nějak nahradit příjmy, které do státního rozpočtu plynuly z jejího prodeje. 90 % příjmů Saúdské Arábie tvoří právě podíl ze zisků prodeje ropy, v Emirátech je to 80 %. 

Nová 5procentní daň se týká takřka všeho zboží a služeb. DPH se nevyhnulo naftě, potravinám i oblečení. Přesto zůstaly výjimky, kde se dle BBC danění uplatňovat nebude, například lékařská péče nebo veřejná doprava.

Zavedení daně z přidané hodnoty je dalším krokem v postupných státních změnách. Saúdská Arábie už zavedla daň z tabáku a alkoholických nápojů, v Emirátech už stačili zahraniční návštěvníky seznámit s novou turistickou daní.

Obě země nicméně prohlašují, že dalším reformním krokem nebude zavedení daně z příjmu. Místní jsou zvyklí neodvádět ze svých výdělků nic státu, a tak by to prý mělo zůstat.

DPH chtějí postupně zavést i sousední země. Chystá se k tomu Bahrajn, Kuvajt, Omán a Katar. Dle plánů chtěly začít také už od roku 2018, stihnou to ale nejdříve až počátkem roku 2019.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek