Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asadova opozice přichází o podporu ze zahraničí. Koalice se bojí o osud dodávaných zbraní

Asadova opozice přichází o podporu ze zahraničí. Koalice se bojí o osud dodávaných zbraní

Část mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy částečně zmrazila podporu takzvané umírněné opozice v Sýrii. Jedná se o dodávky zbraní i o finance. Uvedla to agentura Reuters. Podle ní to souvisí s boji, které se rozhořely mezi jednotlivými skupinami na severu Sýrie.

Podle velitelů povstalců, na něž se odvolává agentura Reuters, zastavily jednotlivé země pomoc přes operační centrum sídlící v Turecku. Důvodem je podle nich zřejmě obava, aby zbraně nepadly do rukou radikálním islamistům. Agentura připomněla, že jde jen o jeden z kanálů zahraniční pomoci.

Zastavení dodávek souvisí podle Reuters s posledním vývojem bojů na severu a západě Sýrie, kde se už několik týdnů odehrává bratrovražedný boj mezi různými skupinami. Mimo jiné frakce skupiny Džund al-Aksá, ideologicky blízká organizaci Islámský stát (IS), povraždila v posledních týdnech v provincii Idlib desítky bojovníků z FSA. Právě FSA, kterou podporuje Turecko a některé západní země, nyní byly údajně dodávky zastaveny. Zahrnovaly podle Reuters nejenom zbraně, ale i žold, výcvik, munici a v několika případech i protitankové střely.

Radikálové z IS a skupiny, které se vážou k al-Káidě, bojují proti FSA, kterou vnímají jako soupeře podporovaného z ciziny. Útoky na FSA začaly, když tato skupina v lednu vyslala své delegáty na syrská jednání o příměří do kazašské Astany.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek