Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asadovi oponenti mají pod kontrolou 13 procent syrského území, tvrdí americký institut

Asadovi oponenti mají pod kontrolou 13 procent syrského území, tvrdí americký institut

Syrské opoziční skupiny, které bojovaly proti režimu prezidenta Bašára Asada, nyní v Sýrii ovládají 13 procent území. Jejich největší ztrátou z minulé doby bylo východní Aleppo a nedávno také údolí Barada u Damašku. Podle Fabrice Balanche z washingtonského blízkovýchodního institutu je opozice soustředěna hlavně v provincii Idlíb.

Dále jsou povstalci ještě v části východní Ghúty u Damašku a v několika místech v centru a na jihu Sýrie. "Jsou nyní na ústupu, rozdělení, obklíčení a bez naděje na vítězství," řekl Balanche. Syrská armáda a její stoupenci podle něj používají taktiku vyčerpání a počítají s tím, že na obyvatelstvu, zdecimovaném bombardováním, obklíčením a násilím povstalců, se projeví únava. "Trvalo to čtyři roky, ale teď se režim může považovat za vítěze," sdělil Balanche.

Armáda ohlásila v neděli dobytí údolí Barada, v němž se nacházejí hlavní zdroje vody pro Damašek. Podařilo se vyjednat dohodu a z Barady, která byla poslední baštou opozice, odešlo 700 bojovníků a 1400 civilistů. "Tím povstalci definitivně ztratili Damašek. Ti nejrozumnější z nich se teď snaží vyjednat s vládou amnestii. Ostatním nezbývá, než se nechat převézt do Idlíbu," soudí Balanche.

Největší skupinou, která v této severosyrské provincii působí, je radikální Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá Fronta an-Nusrá napojená na al-Káidu. V minulých dnech se tam odehrály boje mezi frontou a dalšími skupinami. Odborník na činnost radikálů Ajmán Tamímí se domnívá, že boje v Idlíbu se stanou válkou o přežití Fronty dobytí Sýrie a fronta v ní nechce prohrát.

V Idlíbu se podle něj formují dva hlavní bloky povstaleckých skupin. Jednu vede Fronta dobytí Sýrie, druhou vlivná skupina Ahrár aš-Šám.

Balanche soudí, že rozkolu mezi opozicí využije syrská armáda i její ruský spojenec při ofenzivě proti Idlíbu. "Mezi opozicí se odehrává válka mezi zastánci tvrdé linie a těmi, kdo jsou přístupní politickému řešení konfliktu. Odpovídá to ruské taktice rozděl a panuj," řekl Balanche.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek