Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Atentát na prezidenta Černé Hory? Chystat ho měli ruští nacionalisté

Atentát na prezidenta Černé Hory? Chystat ho měli ruští nacionalisté
 

Ruští nacionalisté plánovali během říjnových voleb vpadnout do černohorského parlamentu, zabít premiéra Mila Djukanoviče a uvést k moci proruskou koalici. Tvrdí to černohorská prokuratura. 

Vyšetřování podle úřadu naznačuje, že důvodem byla pozvánka země do NATO. Podgorica by se totiž členem aliance mohla stát už v příštím roce. 

Úřady během voleb zadržely asi dvacet srbských a černohorských občanů. Byl mezi nimi i někdejší šéf srbských zvláštních policejních sil. Ve vazbě jich dosud zůstává 14, někteří z nich bojovali i v řadách proruských povstalců na východní Ukrajině, uvedla agentura AP.

Prokuratura oznámila, že nemá žádné důkazy, které by ukazovaly na řízení operace Moskvou. Vyšetřovatelé ale mohou doložit, že mezi organizátory pokusu o převrat byli dva nacionalisté z Ruska. 

Během převratu o volební noci mělo podle prokuratury vstoupit do Černé Hory asi 500 lidí, ti by v tomto balkánském státě vyvolávali násilnosti a najali profesionální odstřelovače k zabití premiéra.

O několika zadržených lidech v Srbsku, kteří chtěli v Černé Hoře útočit na instituce, koncem října informoval srbský premiér Aleksandar Vučić. Zároveň podle srbských médií řekl, že v Srbsku byla zaznamenána značná aktivita zahraničních výzvědných služeb, a to z Východu i ze Západu.

Volby v Černé Hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Djukanoviče, nezískala ale absolutní většinu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek