Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Atentátníci udeřili u syrského Al-Bábu. Mrtvých je nejméně 60

Atentátníci udeřili u syrského Al-Bábu. Mrtvých je nejméně 60

Bomba ukrytá v autě explodovala poblíž kontrolního stanoviště pár kilometrů od severosyrského města Al-Báb, kde se lidé snaží získat povolení k návratu. Podle turecké agentury Anadolu explozi nepřežilo nejméně 60 lidí a přes 100 dalších bylo zraněno. Jedná se o povstalecké bojovníky i civilisty. Stoupenci samozvaného Islámského státu se zřejmě mstí za územní ztráty, které utrpěli.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podezření ale padá na samozvaný Islámský stát. Je pravděpodobné, že násilí souvisí s posledním vývojem na bojišti.

Ve čtvrtek syrští povstalci podporovaní Tureckem oznámili, že vstoupili do centra Al-Bábu, který se už tři měsíce snaží z rukou IS vybojovat povstalci i syrské vládní jednotky.

Al-Báb leží asi 30 kilometrů od hranice s Tureckem na pomezí území, které ovládá syrský režim, a oblastí pod kontrolou povstalců, podporovaných Západem. Podle CNN se jedná o poslední významnou baštu islamistů severně od jejich pomyslného hlavního města – syrské Rakky.

Boje o město začaly loni v listopadu, dobývající strany ale své operace nekoordinovaly, protože chtěly město obsadit jen pro sebe. Turecko chce rozšířit svůj vliv na severu Sýrie, protože se obává, že tam získají značné území kurdské milice. Ty považuje Ankara za teroristy a spojence kurdských separatistů z jihu Turecka.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek