Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Atentátník byl zapálený muslim, se kterým nikdo nemluvil. Nedávno asi navštívil Libyi

Atentátník byl zapálený muslim, se kterým nikdo nemluvil. Nedávno asi navštívil Libyi

Předpokládaný sebevražedný atentátník Salman Abedi, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku s 22 oběťmi v britském Manchesteru, údajně v nedávné době navštívil vlast svých rodičů Libyi. Napsal to list The Independent. Bezpečnostní složky nyní prověřují, zda byl 22letý Abedi napojen na pobočku teroristické organizace Islámský stát (IS) působící v Libyi. Islámský stát, který se hlásí k téměř všem velkým teroristickým útokům z poslední doby na Západě, přijal odpovědnost i za atentát v Manchesteru.

Abedi se narodil v Manchesteru libyjským rodičům, kteří do Británie přišli jako uprchlíci ve snaze uniknout pronásledování ze strany režimu někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Salfordská univerzita sídlící nedaleko Manchesteru potvrdila, že Abedi byl jejím žákem. Nejmenovaný student školy deníku The Times řekl, že Abedi se nedávno vrátil z Libye. List připomněl, že v Libyi fungují tábory, v nichž je možné absolvovat teroristický výcvik. "Před třemi týdny odjel do Libye a před pár dny se vrátil," prohlásil student. Krátce před útokem prý přijel Abedi do Manchesteru vlakem z Londýna.

Věřící z mešity na manchesterském předměstí Didsbury uvedli, že Abediho otec mešitu dříve pravidelně navštěvoval, nyní ale žije - stejně jako Abediho sestra - v Libyi. Odjeli tam prý hned po revoluci z roku 2011, při níž byl zabit diktátor Kaddáfí. Je možné, že bratři mezi oběma zeměmi od té doby cestovali.

Policie v úterý prohledala Abediho dům v Manchesteru a rovněž v rámci vyšetřování zadržela 23letého muže. Podle zpráv britských médií se patrně jedná o bratra Salmana Abediho. Salmana popsali sousedé jako vysokého, štíhlého mladíka, který často nosil tradiční islámský oděv. Prakticky nikdo ze sousedů ho ale blíže neznal.

Při útoku na multifunkční halu v severoanglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grandeová, zahynulo v noci na úterý 22 lidí, včetně osmileté holčičky, a dalších 59 osob utrpělo zranění. Zatím není jasné, zda předpokládaný atentátník Abedi jednal sám, nebo mu pomáhali další lidé.

K akci se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát, podle agentury Reuters byla ale v jeho prohlášení řada nesrovnalostí. Agentura Reuters upozornila, že IS neuvedl jméno atentátníka, ačkoli tak při svých útocích zpravidla činí. Naopak na sociální síti telegram psal o tom, že nálož byla "nastražena na shromáždění křižáků". Agentura Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají, poněkud odlišně zpočátku tvrdila, že útok spáchala "skupina útočníků". Toto tvrzení bylo podle agentury Reuters později smazáno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek