Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Až 50 popravených denně, hromadné hroby, krematorium. USA mají nové důkazy o děsivých praktikách v syrské věznici

Až 50 popravených denně, hromadné hroby, krematorium. USA mají nové důkazy o děsivých praktikách v syrské věznici

Spojené státy mají důkazy, že syrský režim zbudoval krematorium u nechvalně známé vojenské věznice Sidnájá nedaleko Damašku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na experta na Blízký východ z amerického ministerstva zahraničí. Existuje podezření, že se režim Bašára Asada zbavuje tisíců vězňů a ukládá je pak do hromadných hrobů.

Podle Stuarta Jonese z ministerstva zahraničí se Washington domnívá, že krematorium by mohlo sloužit k likvidaci těl ve věznici, kde Asadova vláda údajně během uplynulých šesti let občanské války nařídila hromadné popravy oběšením v tisícovkách případů.

720p 480p 360p 240p

V roce 2013 tamní režim ve vojenském vězení postavil komplex budov, který je podle Američanů pravděpodobně krematoriem. Podle satelitních snímků, které Spojené státy mají, na střeše vězení tál sníh, což by znamenalo, že je budova vybavená silným ventilačním systémem.  Rozsáhlá stavba má zakrýt skutečnost, že se jedná o popraviště, kde se také zbavují těl.

„Důvěryhodné zdroje se domnívají, že mnohá z těl byla vhozena do hromadných hrobů,“ řekl Jones novinářům, kterým ukázal údajné krematorium na leteckých snímcích.

„Nyní se domníváme, že syrský režim zbudoval ve vězeňském komplexu Sidnájá krematorium, které by mohlo sloužit ke zbavování se pozůstatků zadržovaných osob téměř bez důkazů,“ řekl Jones.

Mezinárodní nevládní organizace Amnesty International v únoru informovala, že ve věznici Sidnájá severně od Damašku je každý týden oběšeno v průměru 20 až 50 lidí. Za poslední čtyři roky to bylo 5000 až 13 000 osob.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek