Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišovo ovlivňování médií bude řešit Brusel. Europoslancům se bod zastavit nepodařilo

Babišovo ovlivňování médií bude řešit Brusel. Europoslancům se bod zastavit nepodařilo

Evropský parlament se bude 1. června zabývat možným zneužíváním médií v Česku. Podle předsedů frakcí by ale debata měla proběhnout bez závěrečné revoluce. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) návrh programu europarlamentu označil za součást kampaně proti sobě. Na nahrávkách, které se objevily na internetu, Babiš mluvil s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes o publikování článků o politicích ČSSD. Deník v minulosti Babišovi patřil, nyní je ve svěřenském fondu.

Europoslanci budou ve čtvrtek dopoledne 1. června debatovat o bodu s názvem "Prohlášení komise - riziko politického zneužívání médií v ČR". Snaha několika českých členů frakce Evropské lidové strany, kteří se minulý týden obrátili na jejího předsedu Manfreda Webera ve snaze bod z programu stáhnout, tak byla neúspěšná.

„Myslím, že je to poněkud zbytečná debata, kterou jsme si mohli ušetřit," řekla dnes ČTK v reakci na schválení programu europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která byla autorkou dopisu předsedovi Weberovi. „Na druhou stranu nemáme zase co skrývat a já za sebe mohu říci, že naše legislativa rozhodně není horší než v jiných členských státech," dodala s tím, že je k debatě připravena.

„Česká republika není jediná, která tady bude středem pozornosti na plénu, jednou jsou to Poláci, jednou Maďaři, jednou Němci se svým mýtným," uvedla Šojdrová. Domnívá se nicméně, že si problémy týkající se střetu zájmu vicepremiéra Andreje Babiše je Česko schopné řešit samo.

Za důležitější než debatu v plénu Šojdrová považuje to, že před ním se uskuteční také rozprava ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, kam by chtěla spolu s dalšími poslanci pozvat například zástupce české vlády, novinářů a neziskových organizací. "Toto slyšení jsem podporovala," dodala europoslankyně. „Tam ta debata může být skutečně věcná a může k něčemu vést, ke skutečné výměně informací," dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek