Když se mladík z Kuvajtu, jemuž se přezdívá Mohammed (27), dostal do Řecka, doufal, že se mu po doplutí na pevninu přiblíží jeho sen zůstat v Evropě. Právě to mu slíbili pašeráci v Turecku. Skutečnost však byla velmi odlišná.
Během léta se novináři z DW setkali s Mohammedem na ostrově Chios a udržovali s ním neustále kontakt. V září konečně dorazil do Atén. Mohammed není občan ani migrant; je to kuvajstký „bidún“, tedy člověk bez státní příslušnosti. Ačkoli by pro něj bylo poměrně snadné získat v Řecku mezinárodní ochranu, nepožádal na Chiosu o azyl. Na ostrově se ani neregistroval, chtěl dál do unie.
Dohoda z roku 2015 mezi Evropskou unií a Tureckem, která měla zadržovat uprchlíky na řeckých ostrovech až do doby, než budou přezkoumány jejich žádosti o azyl, znamenala pro Mohammeda jediné – musel najít jiný způsob, jak se dostat na pevninu. Zaplatil 800 eur (20 368 Kč) jednomu Syřanovi s azylem v Řecku, který vypadal jako on. Poté si zakoupil lístek na trajekt do Atén a opustil Chios.
Další čekání následovalo v Aténách. Mohammed žil v malém bytě poblíž přístavu Pireus, když čekal na pokyny od pašeráka. Uplynulo víc než šest týdnů a stále si nebyl jistý, jak bude jeho cesta pokračovat. Původně si myslel, že bude cestovat do Itálie přes přístav Patras jako většina uprchlíků a migrantů v Řecku. Koncem října byl však instruován, aby odjel vlakem do Soluně. Zde se znovu setkal s novináři z DW. Ubytoval se v levném hotelu, který mu pašerák zaplatil.
Pašerák mu následně nařídil, aby odešel. „Prostě mi zavolal, že musím jít hned. Řekl, že odpoledne odjíždíme,“ cituje Mohammeda portál DW. Spolu s ostatními musel jít pěšky ze Soluně dvě hodiny do odlehlé oblasti, kde čekal kamion. Ten se pak s uprchlíky vydal přes Balkánskou migrační trasu, která je už nyní uzavřená. „V kamionu jsem měl hrozný strach. Nebyl jsem tam sám, vůz byl úplně plný. Muži, ženy a děti…,“ řekl Mohammed.
Jakmile dorazil do Makedonie, zůstal dva dny v domě u srbské hranice a znovu čekal na pokyny. Potom pokračoval do Bělehradu. „V tom domě bylo tolik lidí z celého světa, všichni jsme přišli stejným způsobem, neměli jsme dostatek jídla,“ popisuje Mohammed a zároveň říká, že jeho pašerák má obrovskou síť kontaktů po celé Balkánské trase – místní obyvatele, úřady, uprchlíky a migranty, kteří pro něj pracují. Mohammed je momentálně stále v Bělehradě, čeká na svého pašeráka, aby mu zavolal a informoval ho o dalším kroku. Má dvě možnosti: Maďarsko, nebo Rumunsko. Nikdy se s pašerákem osobně nesetkal, mluví spolu pouze telefonicky. Celá cesta ho bude stát 4 000 eur (101 840 Kč).
Podle statistik agentury Frontex se migrační pohyb na trase západního Balkánu, která zahrnuje Řecko, Makedonii a Srbsko, nezastavil. Od ledna do října tohoto roku zde prošlo 9 964 lidí, především z Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Během prvních dvou týdnů v listopadu Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že do Srbska dorazilo 307 nových uprchlíků a migrantů buď po trase Turecko–Řecko–Makedonie nebo po jedné z nejstarších migračních tras Turecko–Bulharsko–Srbsko.