Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bangládeš ničí lodě, na kterých přijíždějí prchající Rohingové. Místní za to platí vláda

Bangládeš ničí lodě, na kterých přijíždějí prchající Rohingové. Místní za to platí vláda

Bangladéšské úřady nechaly zničit asi dvě desítky lodí přivážejících do země muslimské Rohingy, prchající před násilnostmi v Barmě. Obrovského exodu podle úřadů využívají pašeráci i k dovozu drog do země. Uprchlíci agentuře Reuters řekli, že pohraničníci zbili a uvěznili cestující a posádky lodí, které přistály na jižním cípu Bangladéše o úterní noci, než lodě rozbili místní obyvatelé, kteří za to prý dostali zaplaceno.

Místní velitel pohraniční stráže podplukovník Ariful Islam popřel, že došlo k bití. Akce byla podle něj zásahem proti obchodování s lidmi a pašování metamfetaminu. "Lodě se pokoušejí přepravovat cestující, k čemuž nejsou určeny," řekl Reuters.

Obvinil organizátory plaveb, že obírají strádající Rohingy o peníze za krátkou trasu do Bangladéše. Někteří cestující připustili, že zaplatili 10.000 bangladéšských dolarů (asi 2700 Kč), jiní tvrdili, že cestovali bezplatně. Zatímco čtyři cestující ujišťovali, že na palubě lodi žádný metamfetamin nebyl, pohraničníci podle podplukovníka Islama našli spoustu drog ve vodě.

720p 360p
Rohingové

Více než půl milionu muslimských Rohingů uteklo z Barmy před násilnostmi, které propukly v Arakanském státě na západě země 25. srpna, kdy povstalečtí Rohingové zaútočili na stanoviště policie. Následovaly odvetné akce barmských bezpečnostních sil. Mezinárodní společenství postup barmských úřadů odsoudilo jako etnickou čistku. Barmská vláda obvinění z útlaku muslimské menšiny vytrvale odmítá a prohlašuje, že bezpečnostní složky v regionu bojují s teroristy.

V Bangladéši nyní žije okolo milionu Rohingů, včetně poslední vlny uprchlíků. Většina přišla o barmské občanství v důsledku zákona, přijatého v roce 1982 vojenskou juntou. V Bangladéši stoupá zášť vůči lidem bez státní příslušnosti, což úřady spojují s růstem užívání metamfetaminu. K jeho přepravě prý často slouží právě uprchlíci.

S odvoláním na rostoucí problém s pašováním drog - mezi lety 2011 až 2016 počet zabavených tablet metamfetaminu stoupl o více než 2500 procent na 29,4 milionu kusů - bangladéšské úřady prosazují kontroverzní plán přemístit tisíce uprchlíků z táborů v pohraničí na ostrov v Bengálském zálivu. Bangladéš také jedná s Barmou o repatriaci uprchlíků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek