Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barma a Bangladéš se dohodly na návratu statisíců Rohingů. Doma přitom čelili útlaku a brutální čistce

Barma a Bangladéš se dohodly na návratu statisíců Rohingů. Doma přitom čelili útlaku a brutální čistce

Barma a Bangladéš dnes podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. S odvoláním na barmského představitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Do Bangladéše od léta uprchlo přes 600.000 Rohingů. Jejich návrat má údajně začít do dvou měsíců.

"Jsme připraveni je přijmout zpět, až nám Bangladéš odešle příslušné formuláře," sdělil Myin Ťain z barmského ministerstva práce, pod které spadají i otázky imigrace. Podle Reuters hovořil o formulářích s osobními údaji, jež musejí Rohingové před repatriací vyplnit. Mnoho Rohingů ale nemá barmské občanství.

V Bangladéši se od konce srpna nachází více než 600.000 příslušníků této muslimské populace. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Příslušníkům menšiny proto úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v barmském Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

Současný exodus vyprovokovaly srpnové události v Arakanském státě. Rohingové tam zaútočili na vojenská a policejní stanoviště, což spustilo vlnu represí.

Barmu za to kritizovalo mnoho zemí. USA ve středu tažení barmské armády proti Rohingům označily za etnickou čistku. Dnes americké ministerstvo zahraničí dočasně zakázalo americkým občanům cestovat do části Arakanského státu.

Ruský velvyslanec v Barmě Nikolaj Listopadov dnes řekl, že označování stavu za etnickou čistku ničemu nepomůže a může situaci zhoršit. "Myslím, že to vyřešení problému nepomůže, spíš to přilévá oleje do ohně. Jsme proti nadměrnému vměšování zvenčí... Pouhý tlak, obviňování a výčitky nefungují," řekl Listopadov k americkému rozhodnutí.