Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bělochům vstup zakázán.“ V Paříži vzbudil rozruch festival určený jen černoškám

„Bělochům vstup zakázán.“ V Paříži vzbudil rozruch festival určený jen černoškám

Starostka Paříže Anne Hidalgová požaduje zákaz kontroverzního „evropského afrofeministického“ festivalu, téměř celého vyhrazeného pouze černoškám. Zvažuje také možnost podání trestního oznámení na organizátory kvůli diskriminaci. Akce nazvaná Nyansapo se má konat ve francouzské metropoli koncem července.

Polemiku ve Francii vzbudil festival tím, že 80 procent jeho plochy má být určeno výhradně pro černošky. Hidalgová v neděli na twitteru festival „zakázaný bělochům“ odsoudila a uvedla, že se u pařížského policejního perfekta zasadí o jeho zákaz. Starostku Paříže podle agentury AFP podpořila i organizace SOS Racisme, která festival označila za „chybu, ne-li ohavnost“.

Festival pořádá „afrofeministická“ organizace Mwasi, která se v reakci na polemiku označila za cíl dezinformační kampaně krajní pravice. „Jsme smutní z toho, že se některé protirasistické organizace nechaly zmanipulovat,“ uvádí se podle agentury AFP v prohlášení skupiny Mwasi.

Akce je kontroverzní i proto, že se má uskutečnit v prostorách patřících pařížské radnici, uvedla francouzská televize LCI. Radnice této stanici původně sdělila, že nemůže rozhodovat o akcích v prostorách, které pronajímá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek