Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bezmoc v italských horách: šance na záchranu lidí z hotelu pod lavinou je skoro nulová

Bezmoc v italských horách: šance na záchranu lidí z hotelu pod lavinou je skoro nulová

Pátrání po třech desítkách lidí, které pohřbila masa sněhu, v náročných podmínkách pokračuje. Záchranářům se ale sotva podařilo k zavalené budově dostat. Úřady upravily původní informaci o nálezu čtyř těl, dosud se prý našla jen dvě a pouze se tuší, kde se nacházejí ostatní. Nic nenaznačuje, že by pod sněhem někdo přežil.

Rozsah tragédie stále není známý. Podle italského tisku mohlo být v budově až 35 lidí a mezi nimi i několik cizinců. „Uvnitř bylo 11 zaměstnanců a 24 hostů. Byli zrovna ve vstupní hale a chystali se místo opustit,“ řekl médiím provozní hotelu.

Státní zastupitelství už začalo případ vyšetřovat jako neúmyslné zabití. Stále není jasné, proč k hotelu nebyla uvolněna cesta už ve středu odpoledne, kdy si většina hostů přála odjet potom, co v oblasti udeřilo několik silných zemětřesení.

Záchranáři pracovali i v noci za tmy, práce ale obecně váznou a ztěžuje je fakt, že sněhem zavalená byla jediná přístupová cesta k hotelu, který leží v nadmořské výšce 1200 metrů ve vesnici Farindola.

V noci na místě zasahoval jen menší počet mužů kvůli obavám o jejich vlastní bezpečnost. „Psi často zachytí pachovou stopu, ale pak musíme kopat 4,5 metrů hluboko,“ popisuje šéf záchranářů pro agentur ANSA.

Odstraňování masy sněhu, kamení a stromů zatím postupuje pomalu, kromě jiného i kvůli tomu, že záchranáři nechtějí způsobit zával případné kapsy, v níž by mohli být živí lidé. Na volání ale zatím nedostali žádnou odpověď. „Tomuhle se nechce věřit. Je to šokující, nic podobného jsem neviděl. Bojím se, že je minimální šance najít někoho živého,“ dodává další ze záchranářů.

Tragédii přežili dva lidé, kteří byli mimo budovu. Z jejich výpovědi vyplývá, že úřady dlouho nevěřily informaci, že hotel je pod lavinou. První se k nim dostala údajně ve středu v 17:30. Záchranáři ale prodlevu mezi neštěstím a operací popírají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek