Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům naléhal na FBI, aby popřela styky Trumpových poradců s Rusy. Ta odmítla

Bílý dům naléhal na FBI, aby popřela styky Trumpových poradců s Rusy. Ta odmítla

FBI odmítla žádost Bílého domu, aby veřejně vyvrátila mediální zprávy o kontaktech poradců prezidenta Donalda Trumpa s agenty ruských tajných služeb. S těmi se lidé z prezidentova týmu měli podle respektovaného listu The New York Times domlouvat už během předvolební kampaně v loňském roce.

Takto přímá komunikace mezi Bílým domem a FBI není obvyklá. Jde o porušení procedur, které omezují kontakty mezi oběma institucemi během probíhajícího vyšetřování.

Zatímco FBI se k věci nevyjádřila, Trumpův tiskový mluvčí Sean Spicer odmítl, že by na vyšetřovatele činil kdokoli z Bílého domu nátlak, i když jen fakticky použil jiná slova. „Nechceme, aby tu zprávu vyvrátili. Žádali jsme je, aby řekli pravdu,“ citovala ho CNN.

Aktivity Trumpových lidí začaly schůzkou zástupce ředitele FBI Andrewa McCabea a ředitele kanceláře Bílého domu Reince Priebuse. Ta proběhla den poté, co novináři The New York Times zprávu zveřejnili. Lidé z Trumpova okolí ji nejprve odmítali a tvrdili, že McCabe volal Priebuse už ten den ráno a tvrdil, že list informaci zveličil. Později však tuto verzi potvrdili.

Zdroj CNN z Bílého domu navíc uvedl, že se Priebus měl později spojit znovu nejen s McCabem, ale také s ředitelem FBI Jamesem Comeym. Žádal je, aby předstoupili před novináře a informaci The New York Times zpochybnili. To FBI učinit odmítla.

Na rozdíl od okolí prezidenta informoval Comey o vyšetřování senátní výbor pro zpravodajské služby. Senátoři však drží mlčenlivost a neprozradili, co se od šéfa FBI dozvěděli. „Každá schůzka přináší nové informace,“ sdělil tajemně člen výboru James Lankford.

Kontakty Donalda Trumpa a lidí v jeho okolí s Ruskem jsou dlouhodobě předmětem zkoumání a spekulací. Prezident jakékoli vazby odmítá, téma ale musí znovu vysvětlovat po skandálním odchodu hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který na vlivné pozici skončil právě kvůli zapíranému jednání s Rusy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek