Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům už nepodporuje výstavbu izraelských osad. Zatím pouze neoficiálně

Bílý dům už nepodporuje výstavbu izraelských osad. Zatím pouze neoficiálně

Bílý dům uvedl, že výstavba nových bytů pro Izraelce na okupovaných palestinských územích „nepomáhá" vyřešit izraelsko-palestinský konflikt. Hned však dodal, že nejde o oficiální stanovisko k této otázce.

„I když si nemyslíme, že existence osad je překážkou míru, budování nových osad či rozšiřování stávajících by nemuselo být nápomocné k dosažení tohoto cíle," uvedl mluvčí Bílého domu v prohlášení, ze kterého citovaly tiskové agentury.

Současně dodal, že americká vláda nezaujala k výstavbě osad oficiální stanovisko a těší se na jednání při schůzce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a prezidenta Donalda Trumpa v půli února.

Z izraelské strany jako první reagoval izraelský velvyslanec v USA Danny Danon, podle nějž je zatím těžké říci, jak americký postoj ovlivní budování osad. „To je těžké říci, neoznačil bych to za názorový obrat o 180 stupňů, ale oni se tou otázkou zjevně zabývají. Bude se o tom mluvit při premiérově jednání ve Washingtonu. Nebudeme se vždy ve všem shodovat," uvedl Danon.

Netanjahu v souvislosti s evakuací nelegální židovské osady Amona, která stojí na palestinském Západním břehu Jordánu, ve středu oznámil, že na Západním břehu vznikne nová osada, která by měla nahradit vyklízenou Amonu. Půjde údajně o vůbec první novou osadu v oblasti za posledních 25 let.

Izraelské ministerstvo obrany minulý měsíc ohlásilo plán výstavby 2 500 bytů pro osadníky na palestinském Západním břehu Jordánu. Část bytů podle izraelských médií bude v osadě podporované rodinou zetě amerického prezidenta Trumpa Jareda Kushnera. Palestinské vedení rozhodnutí o další výstavbě označilo za podporu extremismu a terorismu a za překážku pro jakoukoli snahu obnovit mírový proces.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde v židovských osadách žije na 430 000 lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Ve východním Jeruzalémě je 200 000 Židů a kolem 300 000 Arabů.

Izrael pokračuje v kontroverzní výstavbě navzdory rezoluci, kterou v prosinci schválila Rada bezpečnosti OSN. Dokument označuje osadnickou politiku za porušování mezinárodního práva. Spojené státy, které na půdě OSN dosud Izrael podporovaly, v tomto případě nepoužily práva veta a umožnily přijetí návrhu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek